Kekemelik Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kekemelik Nedir?

2-4 yaş arası, çocukların dil gelişimlerini tamamladıkları en hızlı süreçtir. Bu dönem boyunca çocukların akıcı olmayan bir dili kullanması ve kelimeleri kullanırken sıkıntı yaşaması çocukluk dönemi kekemeliği olarak adlandırılır. Dil gelişiminin ilk dönemlerinde kelimelerin doğru telafuz edilememesi, basit kelimeler ya da hecelerin direkt olarak telaffuz edilememesi ve bu gibi durumlar sıklıkla karşılanabilir. Her dört çocuktan birinde görülebilen çocukluk çağı kekelemesi, ailelerin muhakkak üzerinde durması ve takip etmesi gereken bir durumdur.

Dil gelişiminin ilk dönemlerinde meydana gelen takılmaların seyrek bir sıklıkta olması ve şiddetinin düşük olması, bu durumun aileler tarafından ciddiye alınmamasına yol açmamalıdır. Çünkü bu gibi kekemeliklerin zaman içerisinde farklı formlar haline bürünmesi söz konusu olabilir. Çocuklarda görülen kekemeliğin zaman içerisinde azalmaması ya da aksine giderek şiddetlenmesi durumlarında ailelerin hiçbir şekilde vakit kaybetmeden bir konuşma terapisti ile iletişime geçmesi önerilmektedir. Terapistler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda, kekemliğe neden olan risk faktörlerinin kalıcı bir zemin oluşturup oluşturmayacağı incelenir. Kalıcı bir zeminin oluşması söz konusu değil ise genellikle 6 ay ile 12 ay gibi bir süreç boyunca beklenmesi önerilir. Bu süre sonunda takılmaların azalmaması ya da takılma şiddetinde herhangi bir değişim gözlemlenmemesi durumunda derhal terapiye başlanır.

Aileye Bütük Sorumluluk Düşüyor

Terapistler tarafından belirtilen bekleme süresi boyunca çocuğun ailesine ve çevresine ise oldukça büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu süreçte çocuğa hiçbir şekilde ters giden bir şeyler olduğu hissettirilmemelidir. Aynı zamanda çocuğun herhangi bir kelimede kekelemesi durumunda gülmek ya da dalga geçmek de, çocuğun içine kapanmasına ve kendine olan güvenini kaybetmesine sebep olabilir. Ailenin ya da çocuğun çevresindeki kişilerin çok daha yavaş ve anlaşılır kelimeler kullanarak iletişime geçmesi bu kapsamda son derece önemlidir. Konuşma esnasında kekelemeye başlayan çocukların cümlelerini tamamlamak ya da onlara müdahale etmek de, çocukların daha çok panik olmasına ve konuşmaktan çekinmesine yol açabilir.

Kekemelik Tedavi Süreci Nasıl Olmalı

Kekemelik tedavisi kapsamında, çocukların yaşları da göz önünde tutularak daha çok oyunlar ile birlikte destekleyici yöntemler tercih edilmektedir. Akıcı konuşmaya yönelik hazırlanan bu oyunlar sayesinde çocukların kendilerine olan güvenleri de pekiştirilerek bu durumun üstesinden gelinmesi sağlanır. Okul çağında olan çocuklara ise okuma ve yazma becelerini birleştiren bir tedavi programı uygulanabilir. Kekemelik, ciddiye alınmadığı takdirde kalıcı olan ve kişilerin hayatlarını olumsuz etkileyen bir problemdir. Bu sebeple çocuğunuzda kekemelik olduğunu gözlemlediğinizde hiç vakit kaybetmeden bir terapist ile iletişime geçmeniz önerilmektedir.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

kekemelikkekemelik nedirkekemelik tedavisiçocukluk dönemi kekemeliğiçocuklarda kekemelik

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme