Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü ve Belirtileri

        Eğitim öğretim hayatına adım atmak, yalnızca çocuklar için değil aileler için de oldukça kaygı verici bir durumdur. Çocukların okul hayatına alışabilmesi, arkadaşları ile olan iletişimi ve dersleri öğrenebilme kapasitesi gibi birbirinden farklı unsura dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğitim öğretim hayatının ilk yıllarında ortaya çıkan öğrenme güçlüğü, çok sayıda çocukta görülebilen ve doğru tedavi teknikleri ile düzeltilebilen bir durumdur. Ailelerin sürekli olarak çocuklarını gözlemlemesi ve kontrol etmesi, bu gibi olumsuzlukların erken tedavi ile kontrol altına alınabilmesini sağlar.

        Öğrenme güçlüğünün olması, çocukların ilkokula başlamaları ile ortaya çıkar. Okul öncesi eğitimlerde de, eğitimcinin dikkati ve ailenin ilgisi ile birlikte çocuklarda öğrenme güçlüğünün olup olmadığı tespit edilebilir. Öğrenme güçlüğü problemi olan çocuklar, sahip oldukları bilgileri okul hayatlarında yazılı ya da sözlü olarak yansıtmakta güçlük çekerler. Genellikle B ile D harfi ve 6 ile de 9 rakamını karıştırırlar. Erken dönemde tespit edilen öğrenme güçlüğü, daha kolay ve başarılı bir şekilde tedavi altına alınabilir.

Çocuklarda öğrenme güçlüğü olduğunu gösteren belirtiler şu şekildedir;

  1. Hece ya da sözcükleri telaffuz ederken zorlanmak
  2. Sözcükleri bulmak ya da konuşma esnasında sözcüğün anlamını bulamamak
  3. Sayıların, renk ya da harflerin kavramlarını anlamakta güçlük çekmesi
  4. Geometrik şekillerin çizimlerinde zorluk yaşaması
  5. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite
  6. Sıralı bir şekilde öğrenmesi gerekenleri öğrenememe ya da zamanı kullanma konusunda sıkıntı yaşanması
  7. Kalemi yanlış tutma, yön karıştırma ve yaşıtlarıyla ilişki kurmada problem yaşama gibi problemler

Çocuklarda bu gibi belirtilerin görülmesi halinde zaman kaybetmeden bir terapist ile görüşmesi son derece önemlidir. Eğitsel terapi yöntemi, öğrenme güçlüğü ve hiperaktivite gibi psikolojik rahatsızlıkların giderilmesinde oldukça etkilidir.  Öğrenme güçlüğü tedavisinde hangi yöntemin uygulanacağına karar vermeden önce terapistler tarafından bir değerlendirme yapılır. Bu değerlendirme sonucuna göre çocuğa hangi alanda ve sıklıkla bir eğitim verileceği çok daha etkili bir şekilde belirlenebilir.

Eğitsel terapi, çocukların okulda gördükleri eğitim müfredatından çok daha farklı bir programı kapsar. İşitsel, görsel veya dokunsal algısı ile alakalı ortaya çıkan problemler tespit edilir ve sorun yaşanan alan ile ilgili gerekli çalışmalar hazırlanır. Öğrenme güçlüğü çeken çocuklara, eğitsel tedavinin yanı sıra bir ilaç tedavisi uygulanmamaktadır. Fakat terapistler tarafından yapılan değerlendirmeler ve terapinin seyri sonucunda gerek duyulması halinde ilaç tedavisine de başlanabilir. 

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

Paylaş:

Etiketler

Çocuklarda öğrenme güçlüğüöğrenme güçlüğü ve hiperaktiviteöğrenme güçlüğüöğrenme güçlüğü problemi

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme