En güzel bağımlılık: Okumak

“Okuyunuz. Daima okuyunuz. Okudukça bilgi sahibi, söz sahibi olursunuz.”

 Bu alıntıyı, bir yazarın babasının, ona bıraktığı mektubu kaleme aldığı bir kitaptan derledik.

Okumak üzerine binlerce kelam edilmişken bunu buraya almamızın sebebi var: 

Çok basit bir gerçekliği son derece özlü biçimde ifade ediyor da ondan. Okumadan da söze girebilir insan, herkesin her şeyi söyleyebildiği bir ortamda konuşmak en kolay şeylerden biridir. Peki bu durumda söz sahibi olunabilir mi?

Şundan eminiz: Zihnin, ‘’en doğru şeyleri ben söylüyorum’’ yanılgısına en çok düşürdüğü insanların başında kitap okumayanlar gelmektedir.

Okumadan konuştuğumuzda bir yere kadar dinleniriz, hiç okuyanın olmadığı bir başka ortamda belki ikinci kere de dinleniriz. Ama üçüncüde birinin bizi susturma ihtimali yüksektir. Hatta söyledikleriyle bize boş konuştuğumuzu hissettirebilme ihtimali de vardır.

İşte o zaman sözün sahibi olamamışız demektir. Hatırımız için bir süreliğine kiraya vermişlerdir sözü bize, biri de gelip bizi oradan tahliye etmiştir.

Bugün, dünyada hangi işi yapıyor olursanız olun, işin sırrı çok okumaktan geçiyor. Bunu bilenler için güzel haber de şu: Okumak adeta bir bağımlılıktır. Bu alışkanlığı geliştirmemiş olanlar, kitapların daha ilk sayfalarında sıkılanlardır. Kitap okumanın keyfine varmış insanlar ise okumadan duramayanlardır. Tabi hakkını vererek, örneğin tek bir romanın içine daldığımızda bile artık kitapların bizi ele geçirmemesi pek mümkün olmuyor. Sonra birden aklımıza şöyle bir soru gelebiliyor: Kitap okumak başka birçok bağımlılığı çağrıştırmıyor mu?

SADDAK’ta sizi bağımlılıklarınızdan kurtarabiliriz, kitap okuma bağımlılığınız hariç, çünkü zaten kitap okuyorsanız, biz sizlere ne kadar katkı sunarsak sunalım, sözün sahibi olarak sizden de çok şey öğreneceğimiz kesindir.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme