Hayvan Sevgisi

Sevgi ne yüce bir duygudur öyle değil mi? İnsanı sevmek, çocukları sevmek, ömrü kısacık olan ama varlığı ile bize baharı getiren kelebekleri sevmek, hayvanları sevmek, doğayı sevmek...

Yeryüzünde bulunan her insan, yaşamı boyunca günlük hayatın stresinden arınmak, kendini iyi hissetmek için farklı yöntemler geliştirir. Spor yapar, müzik dinler, kitap okur, yazı yazar, çevresi ile vakit geçirir. Fakat çoğu insanın göz ardı ettiği, uzak durduğu ya da tercih etmediği önemli bir detay var: Hayvanlar... Hayvanların insanlar üzerinde yarattığı etki şüphesiz ki en rahatlatıcı olanıdır. Hayvan sevgisi; karşılıksız sevginin, sadakatin, vefanın en güzel örneklerinden biridir.

İnsanın gelişim sürecinde hayvanların düşünüldüğünden çok daha fazla olumlu etkisi vardır. Hayvan sevgisi ile büyüyen bir çocuğun, özel ve sosyal iletişim becerilerini arttırmasına, sorumluluk alma eğilimini geliştirmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Modern şehir hayatın etkisinde kalmadan, hem çağa ayak uydurup hem doğadan kopmadan yaşam sürdürmek, sağlık açısından da oldukça etkilidir. Evde hayvan beslemek, sokakta yaşayan kedi-köpeklere yardım etmek, hayvan barınaklarını ziyaret etmek gibi tutum ve davranışlar, insan yaşamındaki en temel amaçlardan biri olmalıdır. Çünkü doğadaki canlılarla vakit geçirmek içimize sevgi tomurcukları yerleştirir. Bu da ruh sağlığını korumayı, motivasyonu arttırmayı, manevi inanç ve sevgiyi güçlendirmeyi sağlar. Hayvanlarla iç içe olmaktan korkmamalı, onların da en az insanlar kadar duygu yüklü oldukları unutulmamalıdır.

Çoğu zaman kuş cıvıltıları eşliğinde yürüyüş yapmak, denize açılıp balıkları izlemek, ağaçların arasında koşup duran köpeklerle oynamak insanın tarifsiz duygular yaşamasına neden olur. Bazen ürpertici ya da rahatsız edici bir sese sahip olan horozun ötüşü ile uyanmak bile insana tarifsiz bir mutluluk verebilir. Kısacası 'huzur' kavramının tadını en iyi şekilde çıkarmanın tek çözümü hayvanlar eşliğinde bir hayat sürmektir.

Hayvan sevgisini barındıran bir insan, doğa ve yaşam döngüsü içerisinde bulunan her bir ayrıntıyı özenle korumasını bilir. Kendisine, çevresine, geleceğine ve yeryüzüne daha faydalı birer birey olma yolunda ilerleyebilir.

Sevgiden daha öte bir şey varsa o da; doğayı, yeşili ve hayvanları korumaktır. Bilinçli, duyarlı, kaliteli ve huzur dolu bir yaşam tarzı istiyorsanız ilk adımınız bir hayvan sahiplenmek olsun. Yaşayacağınız değişim ve enerjiye siz de inanamayacaksınız...

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

hayvan sevgisiinsan sevmek

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme