Kilo Verme ve ideal Kilo

     Kişilerin gün içerisinde aldıkları kalori miktarlarının, harcadıkları enerjiden fazla olması halinde kilo almaları kaçınılmazdır. Herhangi bir sebepten dolayı alınan fazla kilolar ise, kişilerde hem fiziksel hem de ruhsal anlamda negatif etkiler bırakabilmektedir. Bu sebeple de kişilerin kontrol edemedikleri noktada muhakkak bir uzmana danışması, sağlık açısından son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Beslenme uzmanları tarafından yapılan sağlık kontrollerinin ve testlerin ardından kişiye özel beslenme programı oluşturularak, kişilerin ideal kilo miktarına ulaşmaları sağlanmalıdır.

     Sağlıklı bir bedene sahip olabilmek için, vücudun ihtiyaç duyduğu makro ve mikro besin ögelerinin( vitamin, karbonhidrat, mineral, yağ ve protein) dengeli ve düzenli bir şekilde vücuda alınması gerekmektedir. Aynı zamanda vücudun en önemli kaynağı olan su, gün içerisinde en az 2 litre olacak şekilde tüketilmelidir. Günlük su miktarının altına düşülmesi, kilo verme hızını yavaşlatacağı gibi çok sayıda farklı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına da sebep olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra hareketsiz bir yaşam sürülmesi de, kişilerin aldıkları enerjiyi yakamamasına ve dolayısıyla da kilo almasına zemin hazırlamaktadır. Bu sebeple de hem kilo verme sürecinde hem de sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına, her gün en az 10 bin atılması, uzmanlar tarafından önerilmektedir.

    Günümüzün en büyük problemlerinden biri haline gelen obezite, hemen her yaşta ve cinsiyette görülmeye başlamaktadır. Bu durumun en büyük nedeni ise hiç şüphesiz ki hareketsiz yaşam ve sağlıksız yiyeceklerdir. Bütün bunların önüne geçilmesi halinde, kişiler ideal kilolarına ulaşabilmekte ve doğal olarak hayat kalitelerinde de bir artış söz konusu olmaktadır. Biz de SADDAK olarak, kilo vermek isteyen danışanlarımıza özel olarak hazırladığımız program ile birlikte onların ideal kilolarına ulaşmalarına yardımcı olmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda ideal kilolarını korumaları için de hayatları boyunca devam edebilecekleri ve sürdürülebilir olan bir program hazırlayarak onlara destek vermeye devam ediyoruz.

 

Saddak Beslenme Danışmanlığı Diyetisyenlik  / Mersin

Paylaş:

Etiketler

kilo vermeideal kilo

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme