Yeme Bozukluğu ve Yeme Bozuklu Tedavisi

 Yeme bozukluğu; kilo almama, ağırlık kaybetme ya da olan ağırlığı koruma amacıyla normal dışı beslenme olarak tanımlanabilir. Yeme bozuklukları kişinin kendini şişman algılamasıyla başlamaktadır. Daha sonra diyet yapma ve ilerleyen süreçlerde yemek hakkındaki bozuk düşüncelerle devam etmektedir.

 Yeme bozukluğu hastalığı, duygusal problemleri de içine alan psikiyatrik ve beslenme sorunları barındıran bir hastalıktır. Kişilerdeki ‘’ne kadar zayıf olunursa o denli çekici ve güzel olunur’’ algısı, kişileri yemekle ilgili kötü düşüncelere itmektedir.

 Yeme Bozukluğuna Yol Açan Faktörler

 Kişinin kendine güveninin olmaması, aşırı mükemmellik isteği, başarı beklentisi, vücuduyla alakalı memnuniyetsizlik gibi durumlar yeme bozukluklarına yol açabilmektedir.

 Şişmanlık yeme bozuklukları oluşumuna neden olabilmektedir. Şişman bireylerin üzerindeki çevre baskısı, vücut şeklini sevmemesi, sürekli kilo verme ve diyet yapma isteği bireyin yeme bozukluğu gibi sorunları yaşamasına yol açmaktadır.

 Sosyokültürel etkiler de yeme bozukluklarının oluşumunda rol oynamaktadır. Aile ve çevre baskısı, medyanın ideal vücut ölçütleri bireyin yeme durumunu etkilemektedir. Çoğu batılı ülkede zayıf kadınların çekici olduğu algısı ve sürekli ağır derecede spor yapılması gerektiği algısı vardır. Bu algı bireylerin kendi vücudunu beğenmemeye başlamasına neden olabilmekte ve kişileri sürekli diyet yapmaya, ağır egzersizler yapmaya itebilmektedir. Bunun sonucunda da bireylerde zamanla yeme bozukluğu davranışı gelişebilmektedir.

 Bazı meslek gruplarının (oyuncu, manken, atlet vb.) sürekli zayıf kalma durumları da bu meslek grubundaki bireyleri risk grubu içerisine sokmaktadır.

 Genetik yatkınlığında yeme bozuklukları üzerine etkisi olduğu düşünülmektedir. Yeme bozukluğu olan bir bireyin kardeşinde de aynı durum görülme riskinin %6,6 olduğu saptanmıştır.

 Bunların dışında ergenlik döneminde (özellikle kızlarda) yeme bozukluğu görülmektedir. Bu adipoz dokunun artmasına ve mensturasyon döngüsüyle yeni tanışıyor olunmasına bağlanabilir. Ergenlik dönemindeki kızların bu nedenlerden ötürü vücut memnuniyetsizliği artmakta böylece yeme bozuklukları görülebilmektedir.

 Yeme Bozukluğu Olan Hastaların Tedavisi

 Beslenme eğitimi ve psikolojik destek bu hastalıklarda büyük öneme sahiptir.

 Yeme bozukluğu olan bireye multidisipliner bir bakış açısıyla yaklaşılmalı ve besinler hakkındaki ön yargıları kırılmalıdır.

 Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yararları anlatılmalıdır.

 Beslenme tedavisinde hastanın istediği besinler diyete dahil edilmeli ve yemek yemekten keyif alması sağlanmalıdır.

 Kilo alma korkularından dolayı yemek yemeyi reddeden hastalara miktarı az ve yüksek kalorili besinler önerilmelidir.

 

Saddak Beslenme Danışmanlığı / Mersin

 

 

 

Paylaş:

Etiketler

yeme bozukluğuyeme bozukluğu tedavisiyeme bozukluğu sebepleriyeme bozukluğu nedenleri

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme