Akademik Başarısızlık ve Nedenleri

Akademik Başarısızlık Nedir?

Tüm çocukların yetenekleri, eğitim hayatına başladıkları andan itibaren, akademik açıdan değerlendirilir. Başarının ödüllendirilmesi ve başarısızlığın eleştirilmesi, çocukların yeterlilik kaygılarını artırarak, kapasitelerini ortaya koymalarının önüne geçebilmektedir.

Eğitim hayatına başlayana kadar çok farklı becerileri sayesinde ödüllendirilen çocuklar, sadece keyif aldıkları işlerle ilgilenmişlerdir. Koşullarını yerine getirirken eğlendikleri her bir uğraş, onların kendilerini ifade ettikleri alanlarını oluşturur. Fakat akademik başarı, çocukların eğlenceli dünyalarından uzaklaşmaları ile mümkün olabilir. Eğlence ile eğitimi ayırt etmeden akademik bir başarıdan söz etmek kolay değildir.

Bu durum öğrenme sürecinin niteliğini ön plana çıkarır. Öğrenme, bilginin kazanıldığı bilişsel bir süreçtir. Temelde dört aşamada gerçekleştirildiği söylenebilir.

Öğrenme Süreci

1-Bilgi Girişi: Bilgi duyu organları aracılığıyla belirlendikten sonra dikkat süreçleri devreye girer. Yeterli sürede odaklanamayan dikkat ve yoğunlaşmayan ilgi, bilgi girişinin önündeki en büyük engeldir.

2-Kavrama: Bilginin işlenerek, kullanım amacına uygun bir şekilde, geçmiş deneyimlerle bağlantılı olarak kodlanması sürecidir. Öğrenme güçlüğü ve dikkat eksikliği yaşayan çocukların, bilgiyi kavramalarında sorun vardır.

3-Bellekte Tutma: Uzun süreli bellek, edinilen bilginin daha uzak bir gelecekte kullanılmak üzere kalıcı olarak kavranmasını mümkün kılar. Kısa süreli bellek ise, bir hedefe ulaşmak için gerekli olan geçici komutları belirli bir süre için hafızada tutmakla ilgilidir. Hafıza sorunları yaşayan, unutkanlığa bağlı bellek problemleri olan çocukların bu aşamada önemli güçlükleri vardır.

4-Bilginin Geri Getirilmesi: Eğer öğrenmenin ilk üç aşaması gerektiği şekilde gerçekleştirilmişse, bilginin kazanımından söz edilebilir. Kazanılmış bilgi, gerektiği zaman bellekten çağrılabilir ve ihtiyaç duyulan hedefe ulaşmak üzere kullanıma hazırdır. Eğer bilgi geri getirilemiyorsa, öğrenme sürecinde bir sorun olduğundan söz edilir.

Çocuğunuzun Geleceğini Belirleyen En Önemli Faktör: Başarısızlık Algısı

Çocuklar için başarı ya da başarısızlık deneyimi sanıldığından çok daha önemlidir. Çünkü bunların belirleyiciliği, gelecekte biçimlenecek kişiliğin yeterliliğinin en önemli ölçütü olacaktır. Başarı doyumu edinen çocuğun diğer alanlarda da başarılı olmaya yönelik cesareti artarken, başarısızlıkla yüzleşen çocuğun özgüven sorunları yaşayarak bu başarısızlığa takılması ihtimali de artacaktır.

Çocukların akademik başarısızlığı bellek, ilgi ve dikkat problemlerinden ya da özgül öğrenme güçlüklerinden kaynaklanır. Bu konularda profesyonel müdahalenin, çocuğunuzun kişilik gelişimi ve geleceği açısından önemi tartışmasız bir gerekliliktir.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

Paylaş:

Etiketler

akademik başarısızlıkakademik başarıöğrenme sürecibaşarısızlık algısı

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme