Konsantrasyon Sorunları Nedir ve Nasıl Gelişir

Dikkat mekanizması algılama ve kavrama becerimizin en temel dayanağıdır. Dikkatte yoğunlaşma ve odaklanma problemi yaşayan insanların en önemli şikayetleri konsantrasyon sorunları yaşadıklarıdır.

Konsantrasyon, bir amaca ulaşma yolunda gerekli aşamaları kat etme sürecini bütünleştirir. Bu sayede bir işi bitirmek için gerekli yoğunlaşma sağlanmış olur. Aksi takdirde aşamalar arasında kopukluklar olacak ve ardışık görevler gerektiği gibi tamamlanamadığından, hedefe de ulaşılamayacaktır.

Dikkat hem bilinçli hem de bilinçdışı işleyen bir süreçtir. Kendiliğinden tetiklenebildiği gibi, bilinçli kontrole bağlı olarak da harekete geçirilebilir. Gestalt psikolojisi insanların algılarını yönlendiren ve dikkatini şekillendiren 6 temel ilke belirlemiştir.

Gestalt Algısal Örgütleme Yasaları

  1. Şekil-Zemin Yasası: Şekil ve zemin gerçekte bir bütünü meydana getirir. Daha dikkat çekici ve çarpıcı parça şekil olarak algılanır ve dikkati daha az çeken belirsiz kısım zemin olarak kabul edilir. Böylece şekil olarak kabul edilebilecek uyarıcı, dikkati kendiliğinden üzerine çeker.
  2. Yakınlık Yasası: Birbirine daha yakın mesafelerde duran nesneler birbirlerine benzer olarak algılanır. Bu gruplama eğilimine bağlı olarak, daha uzakta olan nesneler dikkati çeldiricidir.
  3. Benzerlik Yasası: Aynı büyüklük, şekil ve renkteki uyarıcılar benzer olarak algılanır ve gruplanarak algılanır.
  4. Tamamlama Yasası: Algılama eğilimi, yarım bırakılmış örüntüleri kabullenmez. Eksik bir kısmı olan ya da tamamlanmamış örüntüleri genel hatlarına bağlı olarak tamamlama eğilimi gösteririz.
  5. Devamlılık Yasası: Aynı yönde giden çizgiler, noktalar vb. birbirleriyle ilişkili olarak algılanır ve gruplanır. Tutarsızlıktan çok sürekliliği algılama eğilimi gösteririz.
  6. Basitlik Yasası: Ayrıntılar dikkate alınmaktansa, kompleks olana nazaran, basit ve anlaşılır olanı algılamayı tercih ederiz.

Dikkatin Gestalt ilkeleri doğrultusunda kendiliğinden tetiklenebildiği düşünüldüğünde, konsantrasyon sorunlarının bilişsel temelleri olduğunu da kabul etmemiz gerekir.

Konsantrasyon Bilinçli Dikkat Mekanizmasıdır

Diğer karıştırıcı uyarıcıların çeldiriciliği, üzerinde çalışılan hedefe ulaşmaya yönelik konsantrasyonun, yani bilinçli dikkatin uyandırılamamasına bağlıdır. İlgi ve istek insanların en güçlü motivasyon kaynaklarıdır. Psikolojik olarak motivasyonel faktörlere sahip olan birey, üstünde çalıştığı iş ne kadar kompleks ve yorucu da olsa, dikkatini çeldirecek Gestalt yasalarından etkilenmemeyi başarabilir.

Bir uyarıcının ne zaman şekil ve ne zaman zemin olacağına karar veren bilinçsiz dikkat sistemi olduğunda, konsantrasyon sağlanamıyor demektir. Bu algısal organizasyonu bilinçli olarak yönetebilmek, psikolojik ve motivasyonel dinamiklerin yerine getirilmesine ve konsantrasyon mekanizmasını geliştirecek odaklanma ve yoğunlaşma çalışmalarını gerektirir.

Kendinizi iş ve başarı doyumunda yetersiz hissediyor ve bunu konsantrasyon sorunlarınıza bağlıyorsanız, yaşam kalitenizi dengelemek için profesyonel desteğe ihtiyacınız var demektir.

 

Saddak Psikolog Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

konsantrasyon sorunlarıkonsantrasyon problemleridikkat problemleriGestalt Algısal Örgütleme Yasaları

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme