Bağımlılık ve Bağımlılık Çeşitleri

BAĞIMLILIK NEDİR?

Duygu durumunu ve algıları değiştirerek farklı bilinç durumlarını ortaya çıkaran psikoaktif ilaçlar, kötüye kullanımları sebebiyle, çağımızın en önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu kimyasal maddelerin saplantılı kullanımı, adına bağımlılık denilen bir alışkanlık halini alır.

Kişinin sosyal ilişkilerinde, iş verimliliği ve üretkenliğinde sorunlara neden olan madde bağımlılığı, ortaya çıkardığı semptomatik yoksunluk belirtileriyle yaşam kalitesinde önemli kayıplara neden olur.

Yoksunluk, bu kimyasal maddelerin neden oldukları etkileri ortaya çıkartmaya karşı duyulan rahatsız edici fiziksel ve psikolojik istekliliktir. Bağımlı kişi, aynı etkinin ortaya çıkmasına duyduğu ve karşı koyamadığı aşırı bir istekle, sürekli olarak bu maddeye ulaşmanın arayışındadır. Zamanının çoğunu bu maddelere ulaşmak için harcadığından dolayı, hayatının geri kalan alanlarına odaklanamaz ve yaşam dengesi hızla bozulur.

Madde kötüye kullanımının en önemli belirleyicilerinden biri de toleranstır. Bu kimyasal maddeler, yarattıkları etkileri sürdürmek için, her seferinde daha yüksek dozlarda kullanımı gerekli kılar. Çünkü bu ilaçlar, sürekli ve düzenli olarak aynı seviyede kullanıldıkları takdirde, fizyolojik olarak bağışıklık geliştirilir. Bu nedenle bağımlı kişi, her seferinde aynı etkiyi elde etmek için daha fazlasına gereksinim duyar.

PSİKOAKTİF İLAÇLAR

DEPRESANLAR:

Sinir akımının hızını artırarak ya da azaltarak davranış ve düşünme hızını düşüren kimyasal maddelerdir.

  1. Alkol, kullanımı en yaygın olan depresandır. Yaygın kullanımı nedeniyle sıradan bir içecek olarak kabul edilen alkol, sanılanın aksine bir ilaçtır ve bağımlılığı halinde büyük kayıplar yaşanmaktadır.
  2. Opiatların en bilinen hali afyon ve eroindir. Genel olarak aşırı öfori, keyif ve gevşeme duygularına yol açarlar. Bu keyif veren etkileri kısa sürelidir ve çok çabuk bir şekilde duygu durum ve davranışta rahatsız edici durumlara sebep olurlar.

STİMÜLANLAR:

  1. Sempatik sinir sitemini uyararak iyimserlik ve tükenmek bilmeyen bir enerji hissini ortaya çıkarırlar.
  2. Kafein uyku düzenini bozar ve nitelikli, dinlendirici bir uykuya engel olur. Aşırı kullanımı kahve sinirliliğine neden olur. Yoksunluğu baş ağrısı, uyuşukluk ve depresyonla belirgindir.
  3. Nikotin kalp atış hızının artması ve kan hücrelerinin büzülmesi nedeniyle uzun vadede kalp-damar hastalıklarına, akciğer ve diğer kanser türlerine ve yaşlanma süresinin hızlanmasına neden olmaktadır.
  4. Kokain de bir stimülandır ve amfetaminler gibi aşırı neşe haline neden olmaktadır. Yüksek dozlar vücut ısısını yükseltmekte ve göz bebeklerini büyütmektedir. Bu kısa süreli etkilerinin ardından kaygı, depresyon ve çökkünlük durumu ortaya çıkmaktadır.

HALÜSİNJENLER:

Birçok mantar türünde doğal olarak bulunurlar. 1943 yılında sentezlenen liserjik asit dietilamid(LSD) gerçek üstü bir algıya sebep olmakta ve gerçeklikle bağın kesilmesine neden olmaktadır. Varsanıların etkisiyle panik duygusu ve trajik intihar vakaları sıklıkla rapor edilmektedir.

MARİYUANA:

Kannabis bitkisindenüretilir. Sıklıkla aşırı neşe halinden gevşemeye uzanan dalgalı bir duygu durumu ortaya çıkarır. ‘Uçuş’ diye bilinen bu hisler ortadan kalktıktan sonra kaygı ve paranoyaya neden olmaktadır. Kısa süreli belleği etkileyerek bilginin hafızada tutulmasını engellerler.

 

Saddak Psikolog Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

bağımlılık nedirbağımlılık çeşitleribağımlılık

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme