Akran İlişkilerinde Sorunlar

AKRAN İLİŞKİLERİNDE  SORUNLAR

Birçok dönemde yaşanabilecek akran ilişkileri problemleri, özellikle ergenlik döneminde baş gösterir. Birçok ergen kendi kimliğini oluşturmak için çeşitli arkadaş gruplarından geçerler. Bu onların kendilerini tanımasına yardımcı olur, fakat aynı zamanda bazı sıkıntılarla karşılaşmalarına da neden olabilir.

Çünkü kimlik karmaşası yaşayan grupların içinde bulunan ergen bireyler, neye ne şekilde tepki vermesi gerektiğini henüz netleştirmemiştir. Kişiliği henüz oturmadığı için birçok davranışta bulunabilir. Bu da akranlarıyla arasında sıkıntılar oluşturur.

Çok zorba davranışlarda veya çekingen tavırlarda bulunabilir. İki taraf için de temelde yıpratıcı bir süreçtir. Çekingen olan çocukların daha da içine kapanmasına, şiddet uygulamaya çalışan çocuklarınsa bu davranışa devam etmesine sebep olabilir. Bu döngüyü kırmak, iyi bir eğitim almaktan geçer. Aileler çocuklarına karşı taraftaki bireyin, her şeyden önce bir insan olduğuna ve buna saygı duyulması gerektiğine yönelik konuşmalar yapması gerekmektedir.

Bu tarz eğitimleri ilk olarak ailemizden alırız, o yüzden kritik nokta ebeveynlerin verdiği eğitim ve davranış stilleridir. Bu davranış stilleri az önce bahsettiğimiz gibi şiddet içerikli olursa, çocuk ileriki yaşlarda bunu modelleyecektir.

Çünkü öğrendiği tek iletişim şekli budur. O yüzden her ne problem yaşayacak olurlarsa olsunlar, eğer çocuklarımıza iyi bir insan olmayı öğretirsek akran ilişkilerindeki belli başlı problemler de zamanla yok olacaktır.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

akran ilişkilerinde sorunlarakran ilişki problemleriakran ilişki sorunlarıakran ilişkileri

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme