Kimlik Gelişimi

 Kimlik gelişimi, bireyin bulunduğu ortamdan fazlasıyla etkilenmektedir. Sosyo-ekonomik durum, aile yapısı, aile içindeki ilişki örüntüleri kişiliğimiz üzerinde çok önemli etkiler yapar. Davranışlarımızın çoğu temeli bundan beslenir. Çünkü karşılaştığımız ilk insanlar ebeveynlerimizdir.

 Onların nasıl bakım verdiğinden, onların bir problemi nasıl çözebildiğine kadar her şeyi gözlemler ve farkında olmasak bile kaydederiz. Bu zihnimizde tuttuğumuz bilgiler büyüdükçe pekişmeye başlar. Her gelişim evresinde (çocukluk, ergenlik, yetişkinlik vb.) kişiliğimize, dolayısıyla da kimliğimize yeni eklemeler yaparız.

 İlişki kurduğumuz insanlardan aldığımız geri dönütler, kendimizle ilgili bir fikir sahibi olmamıza ve kendimizi anlamamıza yardımcı olur.  Sosyal psikologlar tam da bu nedenden dolayı kimliğin sosyal bir şekilde geliştiği üzerinde durmuşlar ve bu konuda araştırmalar yapmışlardır. Çünkü kimlik bireyin tek başına geliştirdiği bir şey değildir.

 Nasıl bir ortamda büyüdüğü ve çevresindeki insanlardan nasıl tepkiler aldığıyla da yakından ilişkilidir. Birey başka insanların kendisiyle ilgili söylediği olumlu ya da olumsuz düşünceleri zihninden geçirir, bir anlam yaratmaya çalışır ve kimlik gelişimine bir yatırım yapmış olur.

 

Saddak Psikolog Hizmetleri / Mersin

Paylaş:

Etiketler

kimlik gelişimikimlik kazanmakkimlik oluşumu

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme