Her Şey Göründüğü Gibi Mi?
Herkes üstesinden gelinmesi kolay olmayan yaşam süreçlerinden geçebilir. Buna katlanamadığımızda zihnimizin en büyük zaafından yararlanırız: Basit bir şekilde unuturuz.
 
Unuttuğumuz kısımlar en can sıkıcı detaylardır. Geriye trajik ayrıntıları silinmiş hatıralar kalır. Senaryosu değiştirilmiş bir hikaye okurken buluruz kendimizi. Fakat durun bir saniye, o hikayede yolunda gitmeyen bir şeyler yok muydu? Bunu sezgisel olarak hissettiğimiz zaman bir tek soru kalır geriye:
 

Yolunda olmayan şey ne?

Böyle bir soruya cevap verirken buldunuz kendinizi. Bir şeyler yolunda gitmiyor, fakat siz bunun farkında değilsiniz. Önemi yokmuş gibi geliyor. Soru cümlesinde toplamda beş kelime yokken yanıtınız bir cevaptan çok, açıklamaya dönüştü. Bir makaleye dönüştürülebilecek o uzun konuşma, sorunun basit cevabı için yapılan bir ön hazırlıktı. Bunun bir sebebi olmalı…

O soruda yolunda gitmeyen bir şeyler olmalı… Yaşamın güçlükleri bize kendilerini ansızın tanıştırırlar. Bazıları, hakkında hiçbir fikrimizin olmadığı ölümcül birer deneyim gibidir. Tanımlamamız gereken tüm özelliklerini, kendilerine verdikleri isimler arasından seçmek zorunda kalırız. Bize zorlayıcı bir dil, dayatılmış tecrübeler ve karamsar hatıralar bırakır. Bunun anlamı, bizi dönüştürdüğü şeye mecbur olmamız. Her trajedi bizi dönüştürür. Başka biri olarak çıkarız o engebeli, karanlık ve kuytu dehlizden.

Sorunları değerlendirme biçimi, bu sorunlarla yüzleşmenin ürünüdür. Daha evvel içine düşmediğimiz bir karanlıkta, karanlığın izin verdiği kadarını görebiliriz. Karanlığa siyah demek bir anlam ifade etmez, fakat onu tarif etmenin bir başka yolu da yoktur. O siyah boşlukta gözden kaçan her şey, ancak aydınlanma fırsatı bulduklarında kendilerini ele verir. Bu mucizevi bir aydınlanma olabilir, ya da yalnızca üstüne ışığın yansıdığı bir manzara da olabilir.
Bilincimiz zaman zaman oyunlar oynar. Hiçbir insan sorunlarıyla sonsuza dek yaşayamaz.
 
Eğer siz onlardan kurtulmanın bir yolunu bulamazsanız, zihniniz bunu sizin yerinize yapar ve unutur. Belki de sorunun yazılı olduğu senaryoda bir şeyleri değiştirir. O acıklı hikayeyi daha kabul edilebilir bir vaziyete getirir.
Sorundan defalarca kez söz ederken üstünde durmamamızın en önemli nedeni budur.
 
Çünkü hayatımız için önemli bir dönüm noktası olduğunu bildiğimiz yaşantıları, olması gerektiği gibi acı ve sıkıntı verici bir hisle duyumsayamayız. Çözümlenmiş bir hatıradır bizim için. Çünkü bilincimiz hayatı yaşanılabilir kılmak ister. Sorunlar davranış, düşünce, duygu ve tutumlarımızı değiştirerek terk ederler bizi. Hikaye anlatıcılarına dönüşürüz. Güç yaşantılar olumsuz bir hatırayı değiştirerek anlattırırlar bize. O zaman yaşanılanlar daha kabul edilebilir bir acı haline gelir. Kendimizi aldattığımız bir umutsuz çabadır belki de bu. Kendimizi berbat hissederken nedenini bilemez haldeyizdir. Çözülmemiş, yarım bırakılmış yaşantılar takılıyordur adımlarımıza. Bilinçaltımız bir bataklık olup içine çekiyordur bizi… Yalnızca ipuçları var. Bir soruya verdiğimiz uzun uzadıya açıklamalarla bezeli bir cevap gibi…
 
Belki de o soru, yarım bırakılmış bir işi barındırıyordu içinde. Fakat tüm davranışlarımızın bilinçaltımızın ipuçlarıyla dolu olabileceğini düşünemeyebiliyoruz. Böylece ıskalarız gerçekleri… Yarım bırakılmış, üstü örtülmüş, senaryosu değiştirilmiş yaşantılar bilinçaltımızda kıvranır durur. Ne yazık ki, bilinçli olarak farkına varamayız bu iç sıkıntıların nedenlerinin… Bilincimizin bu trajik senaryoların üzerinde değişiklik yaptığını bilmek, aklımızın bir yerinde duran o can sıkıcı detayların psikolojimizi etkileyebileceği anlamına gelir. Sebepsiz gibi görünen iç sıkıntılarınızın bir sebebi vardı.
 
Senaryoyu eski haline getirmenin peşine düşmek yerine, bunun hayatımızı nasıl zorlaştırdığını keşfetmeye çalışmalıyız. Bunun için hepimiz yenilgilerden yılmamayı öğrenmeliyiz. Mücadele etmesi zor yaşantıların üstesinden gelememek bir zayıflık belirtisi mi?
 
Eğer öyle olsaydı, güçlü olduğunu iddia edebileceğimiz tek bir kimse gösteremezdik. Çünkü güç, mücadelenin ürünüdür. Gösterdiğimiz çabaya rağmen yenilme ihtimali daima oradadır. Fakat bu yenilgi daha güçlü bir kişiliğe zemin hazırlamıştır. Olası hatalara karşı daha temkinli, tehlikelere karşı tedbirli ve sezgileri çok daha kuvvetli bir kişilik kazanılacaktır.
 
Eğer bunu istiyorsanız. Eğer sahiden yaşantılarınızın yaşam gücünüze katılmasını istiyorsanız, bakış açınızın ne denli önemli olduğunu unutmayın! Kendinizi yetersiz hissettiğiniz an, doğru adımları atmak için psikolojik danışmanlık hizmeti almaktan çekinmeyin! Karşınıza çıkan güçlüklerle mücadelenizde size destek olmak için profesyonel ekibimizle SADDAK çatısı altında yanınızda olacağız.
 
Saddak Psikolog Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

psikolojik danışmanlıkmersin psikologher şey göründüğü gibi miyaşam süreçleri

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme