Kadının Renkleri

Kadın, anadır hamur misali geleceği şekillendiren. Tarlaya, toprağa, doğaya meydan okuyan bir çift nasırlı eldir. Yardır sevdiğine. Hırçın esen boranlardır. Denizlerin beyaz köpükleri üzerinde… Üstünü örten kara aldırmadan başını gün ışığına çıkaran leylak rengi çiçektir. Yağan yağmurun kara toprakla buluşmasındaki berekettir. Şarkıdır dillerde ebedileşen… Adem ve Havva’dan kalan suçluluk ve utanma duygusuyla yoğrulmuş zorlu bir hayatın içinde görürüz kadını. Çevre ve toplumun gri dayatmalarından dolayı kadınlığını yaşayamaz.

Yüzyıllardır örümcek bağlamış beyinlerin kölesi yapılmak istenmiştir. Cüretkârca kendi aklı hiçe sayılmıştır. Hâlâ “saçı uzun aklı kısa” lafını cüretkârca söyleyen cahillerin baskılarını taşır omuzlarında. Oysa sarı saçlarına ne büyük sevdalar takmıştır sessiz sedasız. Kadına çocuk doğurma, ev işi yapma, eş olma gibi misyonlar yüklendi çağlar boyu.

Günümüzde aktif hayatın içinden umarsızca sökülüp atılmak isteniyor kadın. Peki dışlanan her kadın toplumun aldığı yara değil midir? Babası yaşındaki adamlara eş diye veriliyor okul çağındaki minicik çocuklar. Bedenini sahiplenemiyor karanlık düşünceli insan müsveddelerine karşı. Bebekleriyle oynamaya doyamadan hayatın ona oynadığı oyuna dâhil oluyor bilinçsizce. Sönen pembe hayallerinin küllerini göremiyor kör gözler. Sınırsız bakışlı gözlerinden yağmur misali yaşlar süzülüyor ruhuna sessizce. Kadın olmak utanılacak bir şeymiş gibi hissetsin isteniyor.

Oysa bir parça mavi verilse koskocaman bir gökyüzü yaratacak kadın. Kırmızı renge anlam yüklendi davetkâr diye. Kahkahalar boğazda düğümlendi ayıp sayılarak.  Ayak ayak üstüne atmak namussuzluk imalı  “rahatlık” sayıldı çoğu zaman. İş yerlerinde, otobüslerde tacize uğradı kadın.

  “Kadın da öyle giyinmeseydi yahu!“ dendi üstüne üstlük suçlu çıkarılmaya çalışılarak. Şems-i Tebrizi’nin kadınlarla ilgili şu sözü kadının öneminin anlaşılması bakımından kapı aralar niteliktedir: “Kadın, bilmeyene nefs; bilene nefestir.” Kadının genlerine işlenen şefkat duygusunun ne kadar iyileştirici olduğunu bilmeli insanlar. Yeşil dallarıyla, kökleriyle hayatın ta kendisidir kadın. Mor salkımlar misali yediverendir. Kadın eğitilmeli, eğitmeli.  Kendini tanımakla başlamalı işe. Kadınlığını hissedip dimdik ayakta durmalı. Biliyorum çok zor görünüyor ama imkânsız değil.

Gökkuşağının bütün renklerini taşıyan kadını, köhne, yobaz düşüncelerin insafına bırakmak vicdansızlık olur. Kadınların omzundan öpmeyi öğrenin. Yılların yorgunluğunu almak gibisi yoktur. 

 

Saddak Psikolog Hizmetleri / Mersin

Paylaş:

Etiketler

kadının renklerikadında renkdişi renkleri

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme