Yaşama Bağlıyız!

Dünyaya gelmemizin nedeni dünyanın var olması mı yoksa insanın varlığı mı dünyanın varoluş sebebi? Bu bir tür varoluş sorunsalı… Hayatı kavramadaki beceriksizliğimiz, kendimizi o devasa resmin neresinde arayacağımızı ölümcül bir soruya doğru yuvarlıyor. Ölümcül bir sorun! Onu ölümcül hâle getirense ölüm gerçeğinin ta kendisi! 

Ölümün tanımı, ölümün eylemsizliğiyle başlar. Ölüm bir yerde durmaktır ve dinlendikten sonra yola devam edemeyecek kadar yorulmuş bedenin teslimiyetidir. İşte bir çocuğun ilk varsayımı da bu noktada başlar: “Artık neden eskisi gibi hareket etmiyor?” Ölümün kaderle kesiştiği an yaşamın hangi dönemine rastlar bilinmez. Fakat bir gün gelir, hayatınıza karışan o canlının tıpkı sizin gibi konuşabildiğini ve üstelik söylediklerini anlayabildiğinizi fark edersiniz. Bir insanı, sahiden hayatınızın o örümcek ağına yakalanmış özel birini kaybedersiniz. Belki daha birkaç saat evvel dertleştiğiniz, belki birkaç gün önce şakalaştığınız ya da birkaç hafta önce hatırını sorduğunuz herhangi biridir. Yabancı değildir tutumları, onu güdüleyen dinamikler, kızdıkları ya da hoşlandıkları… Hayatınıza karışan herkesin hayatına karışırsınız fark etmeden…
 
Sizin gibi düşünen, duygulanan, yediklerinden bazen hoşlanan bazen nefret eden bir varlığın ölümü yaşamınızın başka bir odağına tesir eder. O yalnızca hareketsiz kalmış bir varlığın yokluğu değilken yaşamınızdan eksilen hasbelkader bir ahbap, bir dost, bir sırdaş ya da bir yoldaştır. Ölümün bir başka anlamıyla tanıştırırsınız kendinizi. Ölüm, hayatınızdan eksilen bir şeyler anlamına gelir. Hayatta kaldıkça ölümün bıraktığı etkiler de aldığımız yaşlar kadar büyür. Tanıştıklarımızı akrabalarımız seyreder ve ailemiz, sonunda da biz. Ölümün başka anlamları haykırır bu kayıplarda… Hayatınızı, yaşamlarının üstüne kurduğunuz herkes iskeletinizdeki iri kıyım bir kemiği ya da omurganızdaki bir ufak diski ruhunuzdan çekilen yaşam enerjisi gibi alıverir.
 
İşte artık her şey değişmişti… Kaybettiğiniz ruhsal kırıntı vicdanınızdan eksilmişti. Hiçbirimiz hayatta kalma yeteneğimizi sahip olduğumuz ilişkilere dayandırmaz. Onların yokluğu bir illüzyona benzer. Bir sihirbazın karanlık şapkasında kaybettiği bembeyaz tavşan gibi, yeniden ortaya çıkacağından kuşkumuz yoktur. Fakat ölümün kötü bir sihirbaz olduğunu fark ettiğimiz anda hayal kırıklıkları başlar. Hayal kırıklığıyla dolu tavırlar, kalp kıran sözler, vicdan sızlatan yakınmalar… Sevdiklerimizin ölümsüz olduğu inancı adil dünya denencesinin varsayımıydı. Bilinmesi gereken bir gerçek duruyor az ötede…
 
Hayat ölümden daha adildir. Hayattayken adil davranmak ölümün kaçınılmaz hayal kırıklıklarının tek tesellisi… İşte ölümden bahsettiğimiz her an hayattan bahsetme zorunluluğunun nedeni de budur. Ölüm bir gerçektir, fakat sağlıklı insanların varlığını kolaylıkla sindirebildikleri bir basitlikte değil. Yaşamın sonsuz derinliği bir okyanus gibi boğar kişiliğimizi, anatomik bütünlüğümüzü ve organik mucizemizi… Dünya mı insanlar için var olan bir sonuç yoksa insan mı dünyanın varoluş sebebi anlamak zor. Fakat hayatın, bir cambazın üstünde yürüdüğü ip gibi, üstündeyken dengede kalmak zorunda olduğumuz korkunç gerçeklerini kabul etmekten başka seçeneğimiz yok. Ölüm her an yanı başımızda duran bir ihtimal olduğundan değil, yürüdüğümüz yolda karşılaşacağımız bir son olduğundan değerlidir. Çünkü o noktaya varana değin atacak kaç adımımız olduğunu asla bilemeyecek olmamız hayatın kimselere açıklamadığı bir sır… Bu bir mucize…
 
Bu her adımımızı daha kıymetli hâle getiriyor. Daha büyüleyici bir düşünce üretmek için, daha sevgi dolu bir âşık olmak için, daha bağışlayıcı bir dost olmak için, daha saygıdeğer bir kişiliğe sahip olmak ya da daha kalıcı bir imza bırakmak için… Ölüm vazgeçilmez umudumuz. Kaybettiklerimizi fırsat buldukça onurlandırarak yüceltebilme umudumuz belki, belki de değerli olan her şeyin peşine düşmemiz… Sonsuza dek var olacağını bildiğimiz bir ölümsüzlüğe tahammül etmek zorunda kalmayacağız bu dünyada.
 
Kaybedebileceğimizin farkında olduğumuz her şeyin değerini çıkaracağız ortaya. Ölümle yüzleşmek yok olmaya direnmek için attığımız adımların önündeki engel değil. Sevdiğimiz herkesin mirasına sahip olmak için, başardıkları her şeyi daha anlamlı kılmak için ve dünya denen macerayı daha anlamlı hale getirmek için yaşamalıyız. 
 
Kendinize bu soruyu soruyorsanız… 
Ölüm bir yerlerde… 
Uzak ya da belki yakın… 
Ölüme rağmen değil, onun hatırına yaşamak…
İşte mesele bu…
 
 

Paylaş:

Etiketler

yaşama bağlılıkdünyanın varoluş nedeniyaşama ölümüne bağlıyız

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme