Nasıl Kilo Verebilirim?

Kilo problemi olanlardan mısınız?

Öyleyse, sağlıklı bir şekilde kilo vermenin püf noktalarını bilmelisiniz.
 
Zayıflamak için ne kadar çabaladığınızı, farklı yöntemleri tekrar tekrar denediğinizi biliyoruz. Aslında kilo vermek zor değildir, uygulanan yöntemler yanlıştır. Öncelikle kilo vermenin altın kuralı olan enerji dengesini sağlamalısınız. Aldığınız enerji, verdiğiniz enerjiye eşit olmalıdır. Günlük fiziksel aktivitelerinizin ne kadar enerji harcattığını bilmeli ve aldığınız besinleri dengelemelisiniz. Kilo vermenize yardımcı olacak püf noktalarından bir diğeri, temiz beslenme veya şekersiz beslenme adını verdiğimiz basit karbonhidratlardan uzak durmak ve komplex karbonhidratları hayatınıza almaktır.
 
Biraz açıklayacak olursak bu durum, beyaz un veya tahıllar yerine kepekli ya da kuruyemiş unlarının tercih edilmesidir. Bu sayede aldığınız glüteni de dengeleyerek bağırsaklarınıza yardımcı olmuş olacaksınız. Kuruyemişlerden yapılan ekmek, erişte, süt ve diğer gıdalar sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Günlük su tüketimi dengesi de kilo vermenize yardımcı bir diğer etkendir. Günde 2-2.5lt arası su tüketmek hem iç organlarınızın susuz kalmamasını sağlayacak hem de vücudunuzdaki toksit etkilerden korunmanızı sağlayacaktır.
 
Su tüketimi vücudunuzun arınmasını sağlamakta ve böylece vücuttaki ödemi atmanıza yardımcı olmaktadır. Bunların yanında meyve ve sebzeler de kilo vermenizi desteklemektedir. İçerisinde bulunan vitamin ve minerallerle metabolizma hızını artıracak ve yağ yakımınızı sağlayacaktır. Aynı zamanda et, tavuk, balık tüketimi de ihtiyacınız olan proteini sağlayacaktır ve sizi zinde tutacaktır. Kısacası kilo vermeniz yeterli-dengeli beslenmeniz, aldığınız enerjiyi dengelemeniz, su tüketimini artırmanız ve sağlıklı besin tercihlerinizle sağlanacaktır.
 
Tabii ki burada biz diyetisyenler de büyük rol sahibiyiz. Bireylerin bazal metabolizma hızlarını, yani uyurken bile harcadığı enerjiyi göz önünde bulundurmalıyız ve bireye uygun olan besinleri önermeliyiz. Aynı zamanda enerji dengesi uygunluğunu ayarlamalı, beslenme listelerini bu şekilde hazırlamalı ve elbette takibini yapmalıyız.
 
 
 

Paylaş:

Etiketler

kilo vermenin altın kuralınasıl kilo verebilirimnasıl kilo verilirkilo vermenin püf noktalarıdengeli beslenme

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme