Yaşlılık Dönemi Psikolojisi

    İnsanlar, hayatlarının gençlik döneminde kendilerinin hiç yaşlanmayacağını düşünür. Yıllar geçse de hep genç kalacağını ve hem psikolojik hem de biyolojik olarak bir değişime uğramayacağını düşünür. Fakat zaman ilerledikçe ve kişiler yaş almaya başladıkça hem psikolojik hem de biyolojik olarak farklı değişimler söz konusu olmaktadır. Bu değişime adapte olamamak ya da bu değişimi kabul edememek de, kişilerin yaşlılık döneminde yaşadığı en yaygın psikolojik sorunlardan birisidir.

    Kişilerin yaşlanması kaçınılmaz bir durumdur. Gençlik döneminde, kişinin kendine olabildiğince iyi bakması, yaşlılık döneminde görülen psikolojik ve biyolojik problemlerin en az seviyeye inmesini sağlar. Yaşlılık döneminde yaşanan en yaygın psikolojik problemler; yalnız kalma korkusu, bir başkasına bağımlı olacağını düşünmek, maddi problem yaşama ve hastalığa yakalanma düşüncesi olarak özetlenebilir. Bu gibi problemlerin üstesinden gelinmemesi çok daha ciddi sonuçları da beraberinde getirebilir.

    Yaşlanmayla birlikte meydana gelen kas ve doku gerilemesi, kişilerin fiziksel aktivitelerini de sınırlar. İstediği kadar faal bir hayat süremeyen ve bu durumdan büyük bir rahatsızlık duyan kişiler, zaman içerisinde kendisini psikolojik olarak da rahatsız hissetmeye başlar. Özellikle de bir fiil çalışma hayatı içerisinde olan ve artık emekli olan kişiler, yaşlılık dönemi psikolojisini çok daha ağır bir şekilde yaşamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü, 65 yaş ve üzerinde olan kişileri yaşlı olarak kabul etmektedir. Ancak bu yaş sınırı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Kişilerin kendilerini hangi yaşta hissettiği ve hayattan aldığı keyif, yaşlılık döneminde yaşanabilecek psikolojik problemlerin en az seviyede olmasını sağlar.

     Gençlik döneminde sahip olunan fiziksel gücün kaybedilmesi, sağlık problemlerinden dolayı keyif alınan aktivitelerin yerine getirilememesi, verimli bir iş hayatının kaybedilmesi ve dolayısıyla meydana gelen maddi zorluklar ve bu gibi faktörler, kişilerin yaşlılık döneminde psikolojik olarak kendilerini daha kötü hissetmelerine sebep olur. İçine kapanma, depresyona girme eğiliminin hızla artması, evden dışarı çıkmak istememek, konuşmamak ya da aksine çok daha fazla konuşmak gibi birbirinden farklı sonuçları da beraberinde getirir.

    Tüm bu sürecin yaşanması oldukça olağandır. Fakat bazı kişilerde yaşanan yoğun hastalık ve ölüm korkusu, çok daha farklı sonuçları beraberinde getirebilir. Bu dönemde kişinin ailesi ve çevresi destek olmaya çalışmalı ve yetersiz olması durumunda ise muhakkak bir profesyonel destek alınmalıdır.

Yaşlılık dönemi bireyleri; biyolojik, psikolojik, kronolojik ve sosyal alanlarda etkileyen bir dönemdir. Bu dönemin psikolojik boyutu incelendiğinde bireylerin ruhsal davranışlarında (duygudurum, başa çıkma becerileri) ve bilişsel becerilerinde (zeka, bellek, dikkat, öğrenme, dil, akıl yürütme, görsel-uzamsal yetiler) değişim görülmüştür.

Yaşlı bireyler fiziksel olarak kendilerini eskiye oranla iyi hissetmediğinden ve bilişsel olarak gerileme yaşadığından ötürü psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenirler. Bundan dolayı yaşlı bireylerde içe dönüklük ve iç dünyalarına kapanma sıklıkla görülür.

Bireylerin bu olumsuz etkileri daha az yaşaması sosyal yaşamlarına ve ilişkilerine bağlıdır. Yani bireylerin sosyal aktivitelere katılması, aile ve arkadaşlık ilişkilerini sürdürebilmesi psikolojik açıdan sağlıklı olmalarını büyük ölçüde sağlamaktadır.

Sosyal ilişkileri kuvvetli olan yaşlıların kendilerine güven duyguları gelişmiştir. Sosyal yeterlilik olarak güçlü hissederler, moral ve motivasyonları yüksektir. Bu nedenle de yaşadıkları kayıpların sonucunda depresyon yaşama olasılıkları düşüktür.

Bireylerin yaşlılık sürecini psikolojik olarak sağlıklı geçirmesinde sosyal desteğin fazlasıyla önemli olmasından ötürü, bu süreçte ilişkiler canlı tutulmalı, bellek işlevlerini geliştirici etkinliklerde bulunulmalıdır. Aynı zamanda sağlık sorunlarını azaltmak için önlemler alınmalı, fiziksel işlevselliğin kaybolmaması için spor aktiviteleri yapılmalı, yaşamda mümkün olduğu kadar aktif olunmalıdır.

 

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık ve Psikolog Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

yaşlılık dönemi psikolojisiyaşlılık döneminde psikolojiyaşlılıkta psikoloji

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme