Mevsimine Göre Besin Tüketimi Neden Önemli?

       “Dünyada ki her şeyin bir sebebi vardır. Her bitki bir insanlığı tedavi etmek için büyür ve her insan bir görevle yaratılmıştır.” Bu bir Kızılderili atasözü. Bu sözün üzerinde biraz düşünüldüğünde her şeyin bir nedeni olduğunu, her bitkinin de insanlığı tedavi etmek için yaratıldığını düşünüyorsak aynı zamanda bu bitkilerin yetiştiği dönemin de zamanlama açısından bir nedeni olduğuna inanabiliriz. Günümüzde doktorların  “her şeyi mevsiminde tüketin” demesi de bu atasözünü doğrular nitelikte.

        Aslında doğa insanlığa derdi verirken panzehiri de yanında veriyor. En basitinden genellikle kışın grip oluruz ve şifası olan C Vitaminine sahip portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi besinler de bu mevsimde yetişir. Hatta 2013 yılında yapılmış olan “Clinical and Translational Immunology” adlı bir çalışma, anne sütünün içeriğinin bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda değiştiğini kanıtlamış. Bu araştırmaya göre annenin meme uçlarında bulunan reseptörlerin, bebeğin tükürüğündeki virüs ve bakteriler gibi patajenleri tespit etmesiyle bir sonraki emzirmede bebeğin ihtiyacı olan antikorlar süte dâhil edilmiş oluyor. Geniş açıdan bakarsak biz de doğayla böyle bir neden sonuç içerisindeyiz. Doğada doğal yöntemlerle yetişen besinlere muhtemelen o dönemde ihtiyacımız oluyor. Suni yöntemlerle yetiştirilen bitki diğeri gibi fayda sağlamayacaktır.

       Güneş ışığı ile yetişen bir domates bunu bünyesinde enerji olarak toplayıp aslında vücudumuza  güneş enerjisi aktarır. İnsan vücudunun sahip olmadığı bu yapıyı suni yöntemlerle yetişen bir domateste de ( bitkilerde) bulmak mümkün değildir. Son zamanlarda “ne yersen osun” sloganı gibi domates de neyle yetişirse vücudumuza onu verir ya da veremez. Bu ufak araştırmaların ardından doktorların  “her şeyi mevsiminde tüketin” dediğinde kulak ardı ettiğimiz bu söz şimdi bize daha anlamlı gelecektir.

       Mevsimine göre beslenme alışkanlığına geçmek istediğimizde sahip olmamız gereken temel bilgi, besinlerin mevsimini bilmemiz. O an mevsimi olup olmadığını bilmiyorsak bunu öğrenmenin en basit yollarından biri de o besinin tezgâhta bol ve fiyatının uygun olması. Mevsimine göre beslenme vücudumuza katkı sağlayacağı gibi ekonomimize de katkı sağlamış olacak. Son olarak bunu sadece sebze ve meyve olarak düşünmemek gerekir. Balık türlerinin de tazeliği açısından mevsimine göre tüketilmesi gerektiği unutulmamalı.

 

Saddak Beslenme Danışmanlığı / Mersin

Paylaş:

Etiketler

mevsimine göre beslenmemevsime göre besin tüketimi

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme