Yüksek Proteinli Beslenmenin Zararları

       Kilo verme sürecinde olan ya da sağlıklı yaşam kurallarını benimsemeye çalışan kişiler, beslenme düzenlerinde son derece büyük değişiklikler yaparlar. Çok sayıda kişi, karbonhidrat içerikli besinlerin kilo aldıracağını düşünmekte ve bu sebepten dolayı da beslenme programlarında karbonhidrat ağırlıklı besinlere yer vermezler. Bu besinlerin yerine daha çok protein içerikli besinler koymak, kişilerin vücutlarında farklı tepkimelere yol açabilir. Çünkü her bir besin grubunun doğru miktarlarda vücuda alınması, vücudun dengesi ve sağlıklı bir yaşam sürebilmenin en önemli koşullarından biridir.

       Protein ağırlıklı beslenmek, metabolizma hızını arttırdığı gibi kişilerin kilo verme hızını arttırır. Aynı zamanda kas hücrelerinin ihtiyaç duyduğu aminoasit ihtiyacı da, protein içerikli besinleri tüketerek giderilebilir. Böylelikle kişilerin diyet yaptıkları süre boyunca kas kaybı yaşama riskini de en az seviyeye indirebilir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken husus, vücudun ihtiyaç duyduğu kadar protein alımı yapılmasıdır. Her geçen gün birbirinden farklı diyet listesi ortaya çıkmakta ve kişiler hızlı bir şekilde kilo verebilmek için bu diyetleri tercih etmektedir. Gereğinden fazla protein alımına sebep olan diyet listeleri, kişilerin vücudunda çok farklı olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.

       Aktif bir spor hayatına sahip olmayan erkek bireylerin, sahip oldukları kilogram başına almaları gereken protein miktarı 0,8 gram iken bu miktar kadınlarda 0,6 gram olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde aktif bir spor hayatına sahip olan erkeklerin alması gereken protein miktarı 1,8 gram, kadınlarda ise 1,6 gramdır.

Belirlenen bu oranlardan çok daha fazla miktarlarda protein alınması ise şu sorunlara yol açabilir;

  1. Yaşlanma hızını arttırır.
  2. İsviçre’de yapılan bir araştırma sonucunda, özellikle de 50 yaşın üzerindeki kişilerin yüksek miktarda protein alması kanser riskini arttırmaktadır.
  3. Yüksek miktarda protein alımı, kandaki asit oranını arttırmakta ve bu asit oranının eşitlenmesi için vücut tarafından kalsiyum kaynakları kullanılmaktadır. Bu da kişilerde kemik erimesine sebep olur.
  4. Fazla protein alımı, bağırsaklardaki faydalı bakterilerin ölmesine sebep olur. Bu durum da kişilerin depresyona girmesine sebep olur.
  5. Böbrek hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlar.
  6. Aşırı protein alımı; gaz problemi, kabızlık ve kolon hastalıklarına yol açabilir.

 

Saddak Beslenme Danışmanlığı / Mersin

Paylaş:

Etiketler

Yüksek Proteinli Beslenmenin Zararlarıfazla proteinin zararlarıProtein ağırlıklı beslenmekfazla miktarlarda protein alınmasıAşırı protein alımı

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme