Parapsikoloji Nedir? Yöntemleri Nelerdir?

    İnsanoğlu, her zaman bir şeyleri merak etmiş ve tarihler boyunca bu merakı sayesinde çok sayıda şeyi keşfetmeyi başarmıştır. Yapılan icat ve keşiflerin yanı sıra insanoğlunun kendisi de bir araştırma konusu haline gelmiş ve bazı insanlarda var olan olağanüstü yetenekler de incelenmeye başlanmıştır. Son yıllarda çok daha büyük bir ilgi duyulan telepati, hipnoz ve buna benzer yeteneklerin incelenmesi ise parapsikoloji olarak isimlendirilmiştir. Parapsikoloji günümüzde henüz çok yeni bir kavram olmasına karşın, tarihi çok eski zamanlara dayanan bir kavramdır. Eski çağlardan günümüze kadar uzanan yoga, telekinezi, telepati ve bu gibi olağanüstü durumlara sahip olan kişiler,  parapsikoloji özelliklerine vakıf olan kişiler olarak da nitelendirilir.

    Parapsikolojinin özü, insanoğlunun ruhunda var olan bazı mekanizmalardaki özelliklerin kullanılmasına dayanır. İnsan ruhu denilen kavram, üzerinde çok fazla tartışmaya yer vermeyen ve bilinmeyen çok fazla unsura sahip olan bir kavramdır. Aynı zamanda insan ruhunun bir zamana bağlı olmaması, geçmiş ve geleceği belirli sınırlar içerisinde görebilmesine de olanak tanır. Durugörü adı verilen bu işlem, yalnızca parapsikoloji yeteneğine sahip olan kişiler tarafından sağlanabilir. Bu sebeple de oldukça fazla sayıda kişi parapsikoloji yöntemleri konusunda sürekli olarak bir araştırma içerisine girmektedir.

    Parapsikoloji yöntemleri denildiğinde akla gelen ilk yöntem, telepatidir. Parapsikoloji yöntemleri arasındaki en basit ve öğrenilmesi en kolay yöntemdir. Telepati; kişinin aklından geçen herhangi bir şeyi, henüz kendisi bile dile getirmeden karşısındaki kişinin bunu bilebilmesidir. Bir diğer parapsikoloji yöntemi ise telekinezidir. Telekinezi; bir cismin şeklinin değiştirilmesi ya da var olan konumundan başka bir noktaya temas etmeden taşınmasıdır. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için ise, kişilerin o cisme olabildiğince yoğunlaşması ve beyin gücünü kullanabilmesi gerekmektedir. Son yıllarda yetenek yarışmalarında da görülen çatal ya da kaşık gibi nesnelerin bükülmesi gibi olayların hepsi telekinezi aracılığı ile yapılmaktadır.

    Parapsikoloji yöntemlerinden en sonuncusu ise, durugörü yöntemidir. Durugörü yöntemi ile birlikte kişiler dünyanın bir diğer ucundaki herhangi bir olaya, kişinin bu olayı sanki kendi yaşıyormuş gibi birinci gözden görmesidir. Bu durum ruhani bir şekilde ele alındığında, insan ruhunun zamana bağlı olmaması ve kişinin parapsikoloji yeteneğine sahip olması ile açıklanabilir.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

Paylaş:

Etiketler

Parapsikoloji yöntemleriParapsikoloji NedirTelepatiTelekinezi

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme