Temiz Beslenme Nedir?

                Hemen herkesin en büyük hayallerinden biri de hayatı boyunca sağlıklı bir birey olmaktır. Bunun için ise birtakım püf noktalar ve uyulması gereken hususlar bulunmaktadır. Sağlıklı yaşamın en önemli sırlarından birisi de kişilerin öncelikle kendileri ile barışık olmaları ve vücutlarını tanımalarıdır. Her besinin değeri, kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Düzenli bir şekilde doktora gitmek ve kişilerin yaşlarına göre gerekli testlerini de yaptırmaları son derece önemlidir. Gün içerisinde alınan sıvı miktarı ve kişilerin yaptıkları egzersizler de yine sağlıklı yaşam sırları arasında yer almaktadır. Bu gibi sırlar ile birlikte kişiler hayatlarının kalitesini arttırabilirken aynı zamanda hayatına sağlıklı bir birey olarak da devam edebilmektedir.

                Sağlıklı yaşam, kişilerin hayatları boyunca sahip oldukları bir olgu gibi düşünülse de, sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek için kişilerin birtakım hususlara dikkat etmesi son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için öncelikle kişilerin beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekmektedir. Gün içerisinde her bir besin grubunun belirli bir ölçüde alınması gerekirken, zararlı olan her türlü yiyecek ve içecekten de kaçınılması gerekmektedir. Asitli içecekler, kızartmalar, hazır gıdalar ve trans yağ içeren besinlerin kişilerin hayatlarında yer almaması gerekmektedir. Sağlıklı yaşam için dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli olan nokta ise, kişilerin düzenli olarak sağlık kontrollerini yerine getirmesi olmaktadır.

                Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için, kişilerin öncelikle hayattaki alışkanlıklarını gözden geçirmesi ve zararlı alışkanlıklarından arınması gerekmektedir. Alkol ve sigara tüketimi, kişilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesini ciddi ölçüde engelleyebilmektedir. Sağlıklı besinlerin gün içerisinde ölçülü miktarlarda alınmasının yanı sıra uzmanlar tarafından belirtilen sıvı alımına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Sağlıklı yaşam koşullarından bir diğeri ise hiç şüphesiz ki gün içerisinde gerçekleştirilen egzersizler olmaktadır. Kalp ve dolaşım hastalıklarını önemli derecede engelleyen egzersizlerin, kişilerin yaşlarına göre belirlenmesi ve düzenli bir şekilde de yerine getirilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bir birey olabilmek için bu gibi koşulların yanı sıra kişilerin stressiz bir ortamda yaşamaları da son derece önemlidir.

 

Saddak Beslenme Danışmanlığı ve Online Danışmanlık Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

temiz beslenmebeslenme alışkanlıkları

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme