Detoks Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

                Mevsim geçişleri, yoğun stres, düzensiz beslenme ve bu gibi etkenler, kişilerin vücutlarında birtakım değişimlere neden olabiliyor. Vücudu arındırmak, günümüzde pek önemsenmemesine karşın düşünülenden çok daha büyük bir öneme sahip olan bir konudur. Kişinin kendini çok daha zinde hissetmesi ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için detoks yapmak oldukça etkilidir.

                Bu denli büyük bir öneme sahip olan detoks programı kimler için uygundur? Sorusu da, oldukça fazla sayıda kişi tarafından yöneltilmeye devam etmektedir. Mevsim geçişlerinde, tatil dönüşlerinde, gaz ve şişkinlik problemlerinde, kilo problemi yaşanmasında ve ishal/kabız olunması halinde vücudun arındırılması, yani bir detoks programının uygulanması oldukça etkili olabilir.

Günümüzde birbirinden farklı çeşide sahip olan detoks programları olsa da, kişilerin detoks yapmadan bilinmesi gereken çok sayıda husus bulunmaktadır.

  1. Detoks yapmaya başlamadan önce kapsamlı bir hazırlık yapılması, bu sürecin çok daha sağlıklı ve keyifli bir şekilde geçirebilmek adına oldukça önemlidir. Yapılan bu hazırlıkların içerisinde daha çok protein ağırlıklı ürünler tercih edilmelidir. Proteinden elde edilen aminoasit, detoksun sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmesi için etkilidir.
  2. Vücudun toksinlerden arınması, kolay gibi görünen fakat oldukça karmaşık bir işlemdir. Bu sürecin etkili bir şekilde tamamlanabilmesi için besin gruplarından eşit miktarda tüketilmelidir. Vitamin ve mineraller bu kapsamda son derece önemli bir konuma sahiptir. Besleyici özelliği konsantre olan ve canlı renklere sahip olan besinlerin tüketilmesi önerilir.
  3. Detoks programları, birçok aşamayı barındırır. Koruyucu besin maddeleri olarak adlandırılan besin grupları, vücudun bariyer sistemi olarak düşünülmelidir. Bu besinler ile oluşturulan bariyer sayesinde vücudun toksik metabolitler üretmesi engellenebilir. Sözü geçen koruyucu besinler ise; zerdeçal, kişniş, sarımsak, soğan ve devedikeni olarak özetlenebilir.
  4. Su tüketimi, yalnızca detoks programı içerisinde iken değil aynı zamanda yaşamın her alanında özen gösterilmesi gereken bir konudur. Toksinlerin idrar ya da ter yolu ile atılabilmesi için vücuda gerektiği kadar sıvı alınmalıdır. İçilen suların kaliteli ve zengin içerikli olması da önemlidir. Aynı zamanda plastik ürünler ile değil cam şişe ya da bardaklar ile suyun içilmesi önerilir. Bu kapsamda dikkat edilmesi gereken husus ise, sıvı alımı içerisinde kahve, çay, meyve suyu ya da soda gibi içeceklerin yer almamasıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu sıvı miktarı yalnızca su tüketimi ile karşılanmalıdır.
  5. Detoks programı esnasında kişilerin kafein alımını en aza indirgemesi ve hatta ortadan kaldırması gerekir. İşlenmiş ve paketlenmiş her türlü besinden uzak durulmalıdır. Alkol, tütün ve reçeteye tabii olmayan ilaçların tüketilmesi de kesinlikle önerilmemektedir. Ayda bir kez uygulanması önerilen detoks programlarının, doktor kontrolünde olması da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

 

Saddak Beslenme Danışmanlığı ve Online Diyetisyenlk Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

Detoks Yapmadan Önce Bilinmesi GerekenlerDetoks programlarıdetoks yapmadan bilinmesi gerekenlerdetoks programı

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme