Yalnızlık Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Birçoğumuz yaşamımızın bazı dönemlerinde yalnızlık hissine kapılmışızdır. Bu istenmeyen ve acı veren yalnızlık hissini yaşarken kendimizi sorguladığımız hatta suçladığımız anlar olmuştur. Hatta diğer insanlarla ilişki kuramadığımızı düşünüp, kendimizi sosyal yaşamımızdan soyutlamışızdır. Aslında bizler yalnızlık hissini hayatımızda az sayıda insan olduğu için yaşamayız. Hayatımızdaki insanlarla olan ilişkilerimizden doyum sağlayamadığımız için yaşarız.

Yalnızlık hissinden kurtulmak için yapılması gereken ilk şey algıyı değiştirmektir. Yani kendimize karşı geliştirdiğimiz olumsuz tutumları değiştirmemiz gerekmektedir. İnsanlarla kurduğumuz ilişkileri değerlendirirken kendimizi olumsuz eleştirilere maruz bırakmaktan vazgeçip, özgüvenimizin düşmesini engel olmalıyız.

Yine insanlarla ilişki kurma bağlamında kendimizi değerlendirirken olumsuz tecrübelerimizin etkisi altında kalmamalıyız. Daha önce yaşadığımız olumlu tecrübelerimizi de göz önünde bulundurmalıyız.

Hayatımızda bulunan insanlarla kurduğumuz ilişkilerden doyum sağlayabilmek için ilişkilerimize yatırım yapmalıyız. Uyum sağlamaya çalışmalı, paylaşım içinde olmaya özen göstermeliyiz.

Çoğumuz kurduğumuz ilişkilerde birtakım beklentilere gireriz. Yoğun beklenti, ilişkilerden doyum sağlamaya engel olur. Beklentiyi minimum seviyeye indirmek daha fazla doyum sağlamamızda faydalı olacaktır.

Sosyalleşme insanların temel ihtiyaçlarındandır. Bu bağlamda kendimizi eksik hissediyorsak profesyonel destek almak kendimiz için yapacağımız en doğru hamlelerden biri olacaktır.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık ve Psikolog Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

yalnızlık psikolojisiYalnızlık Psikolojisi Nasıl Atlatılır

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme