Başarısızlık Korkusu Nasıl Yenilir?

Başarısızlık korkusu tüm insanların zaman zaman yaşadığı bir duygudur. Fakat bazı insanlar bu korkuyu çok sık yaşar. Genellikle çocukluk döneminde anne-baba tarafından takdir edilmeyen, sıklıkla acımasız eleştirilere maruz kalan insanlarda bu korkuya daha fazla rastlanmıştır. Performans kaygısı yaşayan bu bireyler başarısız olurum korkusuyla kendilerini herhangi bir işe başlamaktan alıkoyarlar.

Aslında bu korkuyu yaşayan bireylerin üzerinde durması gereken en önemli nokta başarısız olmanın sanıldığı kadar kötü bir durum olmadığıdır. Başarısızlığı tatmak, başarıya ulaşmanın en etkili motivasyon kaynağıdır. İnsanlar başarısızlığı yaşadıktan sonra başarılı olmaya daha fazla motive olur.

Bireyler başarısızlık korkusunu yenmek için olası tüm sonuçlarla yüzleşmelidir. Yani işe başlamadan önce olumlu veya olumsuz sonuçların tümünün değerlendirilmesi gerekmektedir. Kişinin olabilecek iyi veya kötü durumları göz önünde bulundurduktan sonra işe başlaması daha kolay olacaktır.

Soruna odaklanmak yerine çözüme odaklanmak başarıya bir adım daha yaklaştıracağı için başarısızlık korkusundan da uzaklaştıracaktır.

Olumlu düşünmek hedefe yakın hissetmeyi sağlar. Bu yüzden kişiler otomatik olumsuz düşüncelerden sıyrılıp, olumlu düşünmeyi öğrenmelidir.

Küçük hedefler belirleyip kısa sürede bu hedeflere ulaşmak, daha büyük hedefler için cesaretlendirecektir ve büyük hedeflerinde başarıya ulaşmak, bireylerin başarısızlık korkusunu yenmesinde etkili olacaktır.

Başarısızlık korkusu hayatınızın her alanını etkileyecek boyuta geldiyse, bu korkudan dolayı hem sosyal hem de iş yaşamınızda aktifliğinizi kaybettiyseniz mutlaka bir psikologdan destek almalısınız. Korkularınızın yaşamınızı ele geçirmeden kontrol altına alınması sağlıklı ve nitelikli bir yaşam sürmenize büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık ve Psikolog Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

Başarısızlık korkusuPerformans kaygısıbaşarısızlık korkusunu yenmekbaşarısızlık korkusu nasıl yenilir

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme