Vücudu Alkalize Etmenin Yolları

     Beslenmenin önemi düşünülenden çok daha fazla… Hayat kalitesi ile doğrudan bağlantılı olan beslenme düzeni, son yıllarda hemen herkesin üzerinde durduğu bir konudur. Sağlıksız besinler ile sürdürülen bir hayat, uzun vadede kişilerin birçok sorun ile karşı karşıya kalmasına sebep olur. Özellikle de yoğun stres ortamında yaşayan, büyük şehirlerde meydana gelen hava kirliliği ve bu gibi etkenler, kişilerin hem beden hem de mental sağlıklarını olumsuz yönde etkiler. İşte tam da bu noktada alkali beslenme kavramı ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda adeta bir merak konusu haline gelen alkali beslenme nedir? Sorusunun yanıtı ise şöyledir;

     Vücudun daha sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olabilmesi için, birtakım temel prensipler vardır. Kan dolaşımı içerisindeki pH seviyesinin 7,365 değere sahip olması, bu kapsamdaki en önemli prensiplerden biridir. Kişilerin vücudundaki pH seviyesinin bu değerden daha yüksek olması durumunda birçok hastalığın ortaya çıkmasının yanı sıra kanser hücrelerinin genişleyerek yayılmasına da sebep olabilir. pH değerinin belirtilen değerden daha düşük olması, idrardaki asit miktarının fazla olması anlamını da taşımakta ve bu durum çok ciddi hastalıkları beraberinde getirmektedir. Vücudu alkalize etmek de, pH değerinin dengede olmasını sağlamakta ve böylelikle kişilerin çok daha sağlıklı bir yaşam sürebilmelerine olanak tanımaktadır.

Peki, vücudu alkalize etmenin yolları nelerdir? Bu soruya verilebilecek en doğru yanıtlar ise şu şekildedir;

  1. Sabah kalkar kalkmaz bir bardak ılık su içerisine birkaç damla limon damlatın. Limon, vücuttaki asit-baz dengesini sağlama konusunda oldukça etkin bir role sahiptir. Aynı zamanda salata, çorba ve diğer yemeklerde de limon kullanımını arttırabilirsiniz.
  2. Gün içerisinde tüketilen kahve ve çay miktarına da dikkat etmelisiniz. Çay ve kahve yerine bitki çaylarından destek alabilirsiniz.
  3. Et tüketimine de dikkat etmelisiniz. Kümes hayvanları, kırmızı et ya da balık tüketimini bezelye, avokado ya da ıspanak gibi sebzeler ile desteklemelisiniz.
  4. Tarçın, kimyon, rezene ve kişniş gibi baharatları da günlük beslenme programınıza dâhil etmelisiniz. Çünkü bu besinler, vücudu alkalize etme konusunda oldukça başarılıdır.
  5. Pırasa, salatalık, pancar, soğan, sarımsak, lahana, kuşkonmaz, yeşil yapraklı mevsim sebzeleri, domates, yulaf ve kinoa en alkali besinler arasında yer almaktadır.
  6. Vücudunuzu alkalize etmek isterken uzak durmanız gereken besinler ise; beyaz ekmek, makarna, işlenmiş gıdalar, alkol, yüksek kafein ve rafine edilmiş şekerdir.

 

Saddak Beslenme Danışmanlığı ve Diyetisyen Hizmetleri / Mersin

Paylaş:

Etiketler

Beslenmenin önemivücudu alkalize etmenin yolları

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme