Telefon Bağımlılığı Nedir? Nasıl Bırakılır?

Telefon Bağımlılığı Nedir? Nasıl Bırakılır?

Cep telefonları iletişimi kolaylaştırdığı gibi daha birçok konuda pratiklik kazanmamızı sağladı. Akıllı telefonların faydasını en çokta online işlem yapabilme ve kısa sürede daha fazla işlem gerçekleştirme özelliğiyle gördük. Fakat her teknolojik alet gibi cep telefonları da bilinçli kullanılmadığı takdirde daha çok zararlarıyla etkisini gösteriyor.

Cep telefonuyla saatlerce ilgilenen bireylerin birçoğunun fiziksel, bilişsel ve sosyal becerileri zarar görüyor. Fiziksel olarak göz bozuklukları, elde uyuşukluk, halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Sosyal yaşamda ders başarısında düşüş, zaman yönetimini sağlayamama, aktivitelerde azalma, arkadaşlık kurmada izolasyon gibi olumsuz durumlara sebep olurken bilişsel beceri alanında dikkat eksikliği, algı bozukluğu, odaklanma problemi gibi olumsuz durumlara sebep oluyor.

Günümüzde madde bağımlılığıyla eş değer hale gelen telefon bağımlılığının olumsuz etkilerinden kurtulmak ve çocuklarında model alma yoluyla bağımlılık geliştirmesine engel olmak için telefonla zaman geçirmekten uzak durulmalıdır.

Bağımlılık geliştiren yetişkin bireylerin yapması gereken farklı aktivite ve etkinlere yönelip telefonla geçirilecek vakti kısıtlamaktır. Aynı şekilde çocuk ve ergen bireyler de dikkatini yoğunlaştırabileceği, bilişsel gelişimi sağlayan oyun, etkinlik ve aktivitelere yönlendirilmelidir.

Paylaş:

Etiketler

telefon bağımlılığı nedirtelefon bağımlılığı nasıl bırakılırtelefon bağımlılığıtelefon bağımlılığından nasıl kurtulunur

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme