Probiyotiklerin İnsan Vücuduna Etkileri

Sağlıklı bir yaşam sürebilmenin en etkili yolu, doğru ve sağlıklı beslenmektir. Genellikle bakteri lafı geçtiğinde, kişiler zararlı ve pis bir şeyden bahsedildiğini düşünse de, probiyotikler tüm bu algıyı değiştirmektedir. Probiyotikler de, kişilerin beslenme programları içerisinde yer alması gereken ve çok sayıda faydayı da barındıran mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar, özellikle de bağırsaktaki faydalı bakterilerin artmasını sağlarken aynı zamanda zararlı bakterilerin azalmasına da yardımcı olur. Probiyotikler, yeterli miktarda olması halinde vücuda oldukça büyük faydalar sağlamaktadır.

Birçok etken, kişilerin vücudunda bulunan zararlı bakterilere karşı olan direncini düşürmekte ve dolayısıyla da bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.

Vücudun savunma mekanizmasını bozan durumlar ise şu şekildedir;

  1. Gereksiz antibiyotik kullanımı
  2. Kötü ve sağlıksız beslenmeye bağlı olan sindirim problemleri
  3. Çok yoğun miktarda hayvansal besinler tüketilmesi

Bu gibi nedenler, genellikle kişilere olumsuz sonuçlar olarak geri dönmektedir. Vücudun sağlıklı haline geri dönebilmesi için, uzman kontrolünün ardından probiyotik ağırlıklı bir beslenme programı hazırlanabilir.

Probiyotik kullanımının insan vücudu üzerindeki etkileri ise şu şekildedir;

  1. Vücudun ihtiyaç duyduğu faydalı bakterileri içerir. Bağırsak florasının düzenlenmesini sağlayan ve bağırsak problemlerine bağlı olarak meydana gelen hastalıkların önüne geçilmesini sağlayan bakterilerin vücuda alınmasını sağlar.
  2. Probiyotikler, ishal oluşumunu engeller ya da ishalin şiddetini en az seviyeye indirir. Özellikle de antibiyotik kullanımına bağlı olarak gelişen ishallerde, kişilerin bağırsaklarındaki faydalı ve zararlı bakterilerin dengesini sağlar.
  3. Yapılan çok sayıda araştırma, bağırsak sağlığı ile mental sağlık arasında bir ilişki olduğunu kanıtlar niteliktedir. Bu sebeple de uzmanlar, psikolojik olarak kendisini iyi hissetmeyen kişilerin probiyotik içerikli besinleri daha çok tüketmesini önermektedir.
  4. Probiyotikler, kişilerde bulunan kötü kolesterol seviyesini düşürürken aynı zamanda kalp sağlığına da oldukça iyi gelmektedir.
  5. Çocuklarda ve bebeklerde görülen egzama problemleri, probiyotikler ile ciddi oranda azaltılabilir.
  6. Düzenli probiyotik kullanımı ile birlikte kişilerin kilo vermesi hızlanırken aynı zamanda bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlar.

Şalgam, nar ekşisi, turşu, muz, sarımsak, soğan, enginar, bezelye ve pırasanın yanı sıra aynı zamanda keçi sütü, ev yoğurdu ve kefir de, probiyotik açısından son derece zengin besinlerdir. Probiyotik ihtiyacının bu gibi doğal ve sağlıklı besinler aracılığı ile giderilebilmesinin yanı sıra doktorlar tarafından verilen destekleyici ürünler ile giderebilmek de mümkündür.

 

Saddak Beslenme Danışmanlığı ve Diyetisyenlik Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

Probiyotik kullanımıProbiyotiklerin insan vücuduna etkileriprobiyotik ağırlıklı bir beslenmeprobiyotiklerProbiyotik ihtiyacı

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme