Ağır Metallerden Kurtulma Yolları

        Hava kirliliği, belki de günümüzün en büyük problemlerinden biridir. Bilim adamları, özellikle de her geçen gün daha da artan hava kirliliğinin hem şimdiki nesil hem de gelecek nesil için büyük bir tehdit oluşturduğunu vurgulamaktadır. Kirli havanın solunması, uzun vadede çok ciddi sorunlara gebe olabilir. Bu sebeple de kirli hava ile vücuda alınan ağır metaller ve bu gibi zararlı bileşenlerin düzenli olarak vücuttan atılması düşünülenden çok daha ciddi bir konudur.

        Vücuda ağır metallerin alınmasının sebebi yalnızca kirli havayı solumak değildir. Birçok hayvansal ve bitkisel besinde de oldukça ağır metaller bulunmaktadır. Aynı zamanda tatlı su kaynakları da, kişilerin vücutlarına ağır metal almalarına neden olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra kirli havaya maruz kalan topraklara dokunulması da, yine emilim yolu ile vücuda ağır metal alımına neden olabilir.

        Ağır metallerden kurtulma yolları denildiğinde, akıllara çok komplike işlemlerin yapılması gerektiği gelse de, doğal yollar ile vücudu arındırmak mümkündür. Su tüketimi, bu kapsamda yapılabilecek en etkili ve belki de en basit yöntemlerden biridir. Vücudun %65’nin su ile kaplı olduğu düşünüldüğünde, düzenli olarak su tüketiminin sağlanması vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında oldukça etkili olduğu görülebilir. Vücutta meydana gelen dehidrasyon, hücreleri zarara uğratan serbest radikallere karşı vücudun korunmasını sağlar. Düzenli olarak yeterli miktarda su tüketimi, vücudun kaybettiği mineral ve diğer besinlerin de taşınmasını sağlar. Bütün bunlar, vücuttan ağır metallerin atılması kapsamında oldukça etkilidir.

        Fermente edilmiş gıdalar, probiyotik açısından son derece zengindir. Vücutta biriken ağır metallerden kurtulmak için tüketilen fermente gıdalar ise probiyotik içerikli yoğurt, süt, peynir, kefir, soğan, sarımsak ve mayalı tofu olarak özetlenebilir. Tüketilen bu besinler ile birlikte, bağırsakta bulunan laktik asit bakterileri sayesinde vücuttaki ağır metaller bağırsak yolu ile vücut dışına atılır.

        Polifenol besinler; kansere karşı mücadelede, kardiyovasküler hastalıklar ile savaşta ve kilo verme programlarında kullanılan mikro besinlerdir. Keten tohumu, karanfil, kurutulmuş baharatlar, zencefil, kakao, bitter çikolata, yaban mersini, yeşil çay ve anason polifenol besinler arasında yer almaktadır. Vücuttan ağır metallerin atılması kapsamında tüketilen bu besinler, antioksidan etkiye sahiptir. Antioksidan etkiye sahip olması sebebi ile de düzenli ve yeterli miktarda kullanılması sayesinde vücuttaki ağır metallerden kurtulmak için son derece etkilidir.

        Glutatyon, kişilerin vücudundaki birincil antioksidandır ve vücuttaki ağır metalleri hedef alarak onların karaciğer ve böbrek aracılığı ile vücut dışına atılmasını sağlar. Özellikle de arsenik gibi vücutta Glutatyon enziminin üretilmesini engelleyen metaller, vücuda ciddi ölçüde zarar verebilir. Bu sebeple de kükürt içerikli besinlerin tüketilmesi, vücuttaki Glutatyon enziminin salgılanmasına yardımcı olarak vücuttaki ağır metallerin vücut dışına atılmasına olanak tanır. Bu kapsamda tüketilmesi önerilen besinler ise; ıspanak, su teresi, lahana, karnabahar, soğan, sarımsak, brokoli ve pırasadır. Bütün bunların yanı sıra düzenli olarak yapılan egzersizler de, kişilerin terlemesine sebep olmakta ve vücutta biriken ağır metallerin ter yolu ile vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

 

Paylaş:

Etiketler

Ağır Metallerden Kurtulma Yollarıhava kirliliğivücudu arındırmak

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme