Toksinlerin İnsan Vücuduna Etkileri

İnsanlar hayatlarının hemen her döneminde ağır metallere ve toksinlere maruz kalmaktadır. Hava kirliliği, doğal olmayan besinler ve temizlik malzemeleri gibi ürünler, direkt olarak kişilerin vücudunda toksinlerin birikmesine yol açar. Vücudunda toksin olan kişilerde birtakım belirtiler görülebilir.

Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

  1. Uzun süren ve sürekli tekrarlayan baş ağrıları
  2. Kronik yorgunluk ve kas ağrıları
  3. Önceden hiç olmayan gıda alerjileri
  4. Diyet ve spor yapılmasına rağmen kilo vermede yavaşlama ya da durma
  5. Hormonlarda meydana gelen düzensizlikler
  6. Çeşitli deri hastalıkları

Bu belirtilere sahip olunması durumunda bir detoks programı uygulanmalı ya da ağır metallerden kurtulma yolları denenmelidir. İnsan vücudu, dışarıdan alınan toksin, ağır metal ya da bu gibi zararlı etkenlere karşı doğal bir arındırma yeteneğine sahiptir. Özellikle çevre ve hava kirliliğinin giderek artması, birçok kişinin vücudunun bunları arındırma konusunda yetersiz kalmasına sebep olabiliyor. Bu gibi durumlarda, ağır metallerden kurtulma yolları denenebilir. Vücudun bu toksinleri ya da ağır metalleri arındıramaması, çok sayıda olumsuz etkiyi de beraberinde getirir.

İşte toksinlerin insan vücuduna etkileri şu şekildedir;

  1. Vücutta biriken ve arındırılmayan toksinler, zaman içerisinde kişilerin bağışıklık sistemini bozduğu gibi aynı zamanda DNA ve RNA’nın kimyasal yapısını da ciddi ölçüde etkilemektedir. Vücutta savaşçı hücre adı verilen hücreler, yapısı değişmiş ya da zarar görmüş hücreleri tanıyamadığı için görevini yerine getiremez.
  2. Yapılan bilimsel çalışmalar; alüminyum, metal ve cıva gibi maddelerin insanlarda çok ciddi hastalıklara sebep olduğunu göstermektedir. Kronik yorgunluk, tip 1 diyabet, fibromiyoliji ve pernisiyöz anemi gibi hastalıklar yalnızca birkaçıdır.
  3. Toksinlerin solunum yolu ile vücuda alınması, solunum hastalıklarını beraberinde getirir. Egzoz gazı, fabrikalardan çıkan kimyasal gazlar, sigara ve tarımda kullanılan kimyasal maddelere sürekli olarak maruz kalınması, kişilerde zaman içerisinde astım probleminin görülmesine sebep olabilir.
  4. Vücuttan atılamayan ağır metaller ya da toksinler, kişilere yalnızca biyolojik olarak değil psikolojik olarak da zarar vermektedir. Vücuda ağır gelen bu gibi toksinler, kişilerin ruh halini olumsuz etkilemekte ve uzun vadede depresyon gibi psikolojik hastalıklara yol açabilir.

Vücuttaki toksin ve ağır metallerden kurtulmak için detoks programlarının yanı sıra farklı yöntemler de denenebilir. Sauna, toksinlerin ter yolu ile dışarı atılmasını sağlarken bol miktarda su içerek toksinlerin idrar yolu ile vücut dışına atılmasını sağlayabilmektedir.

 

Saddak Online Beslenme Danışmanlığı ve Diyetisyenlik Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

Toksinlerin İnsan Vücuduna Etkileritoksin etkileritoksinlerin birikmesitoksin ve ağır metallerden kurtulmak

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme