Bilinçaltı Temizleme Mümkün Müdür?

     Psikoloji konuları, oldukça fazla sayıda kişinin ilgisini çekmekte ve kişiler tarafından da sıklıkla araştırılmaktadır. Birçok konu kişiler tarafından yorumlanmaya açık olsa da, bilinçaltı temizleme psikolojinin en derin ve en bilgi gerektiren konularından birisidir. Bilinçaltı konusunda yalan yanlış bilgiler vermek ve kişilere doğruluğu kanıtlanmamış bilgileri sunmak son derece sakıncalıdır.

     Bilinçaltı, gerekli gereksiz her şeyi kaydetme özelliğine sahiptir. Beynin savunma mekanizmasında da oldukça etkilidir. Örneğin küçük yaşlarda elini sobaya değdiren ve canı yanan bir çocuk, bir daha elini sobaya yaklaştırmaz. Bu durum, bilinçaltının yarattığı savunma mekanizması ile ilgilidir. Geçmiş dönemlerde yaşanan vakaların bilinçaltında yarattığı etki sebebi ile ileriki yaşlarda birtakım psikolojik problemler görülebilir. Yolda yürürken kulağınıza çalınan bir müzik, etrafınızdan geçen farklı insan tipleri ya da her gün gördüğünüz reklam panoları dahi bilinçaltında depolanmaktadır.

     Bilinçaltının bu denli önemli görevlere sahip olmasının ve işlevlerinin önemli olması sebebi ile kişiler tarafından “ Bilinçaltı temizlenir mi?” sorusu da yöneltilmeye başlanmıştır. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar doğrultusunda bilinçaltı temizlemenin mümkün olmadığı gerçeği ortaya çıkmıştır. Bilinçaltını temizlemek isteyen kişiler, genellikle geçmiş dönemlerde yaşadıkları kötü bir olay ya da ruh halini hafızasından silmek istemektedir. Bu istekler aslında kişinin bir iç savaş içerisinde olduğunu gösterir. Bilinçaltı temizliğinin özünde yatan iç savaş, kişinin kendisi ile yüzleşmesi gerektiğini de ortaya çıkarır. Bilinçaltı, süper zekâ olarak bilinse de kolay bir şekilde kandırılabilir.

     İnternette çok sayıda kaynak, müzik ve bu gibi materyal ile bilinçaltının temizlenebileceği gibi bilgiler söz konusudur. Kişilerin bu kapsamda bilmesi gereken en önemli şey; hiçbir şeyin bilinçaltından tam olarak temizlenemeyeceğidir. Yaşanan kötü bir olay bilinçaltında olumsuz kodlanır ve kişiler bu olumsuzluktan sıklıkla etkilenir. Bu gibi olumsuz kodlamalar ve düşünceler, kişinin kendi içinde verdiği savaştan galip çıkması ile sonlanabilir.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık ve Psikolog Hizmetleri / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

Bilinçaltı Temizleme Mümkün MüdürBilinçaltını temizlemekBilinçaltı temizlenir mi

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme