Psikolog

Psikolog desteğine mi ihtiyacınız var?

Zamanınızın ne kadar değerli olduğunun bilincindeyiz ve içinde bulunduğunuz yoğunlukta, yaşam kalitenizi değerlendirme fırsatı bulamadığınızın farkındayız. Bunu yapmayı deneyelim.

Önceliklerinizi belirleyen koşullara sizler mi karar veriyorsunuz? Sıralamayı kendi değer yargılarınıza göre yaptığınızdan eminseniz, hayatınızda eksik olduğunu hissettiğiniz, o sıkıntı verici hissin kaynağı ne olabilir?

Hemen hepimiz kendimizi yeterince tanıdığımıza inanırız. Tüm tutum ve davranışlarımızı kontrol edebildiğimizi düşünürüz. Oysa uyum sağlamak zorunda olduğumuz yaşam standartları, değer yargılarımızı bastırmamıza neden olabiliyor. Peki bastırdığımız onca şey, bize ne yapıyor olabilir? Psikolojimizi etkileyen her şeyin sorumlusu onlar.

Kim olduğunuz ya da olmadığınız, nelerden hoşlandığınız ya da hoşlanmadığınız, neleri bastırdığınız ya da görmezden geldiğiniz, imajınızdan ya da bedensel izleniminizden memnun olup olmadığınız, kimleri özlediğiniz ya da unutmak istediğinizle ilgili her şey psikolojinizi oluşturan içsel bir evren. Kendinizi anlamaya başladığınızda, hayatın anlamını bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulabilirsiniz.

Psikoloji, hastalanmaya müsait kusurlu bir yapı değil, bizim kim olduğumuz hakkındaki her türlü bilgiyi içeren bir bütünlüktür. Kendinizi içinden çıkılmaz bir durumda hissettiğiniz her seferinde, psikolojik desteği utanç verici bir hastalık tedavisi olarak görüp reddetmiş olabilirsiniz. Fakat bu destek, sizin kişisel bütünlüğünüzü sağlamayı amaçlar. Bir tedavi değil, kendinizi keşfetmenizi sağlayan bir rehberdir.

Bu yazıyı buraya kadar okuduğunuza göre Saddak’ın sizler için bir soluk alma fırsatı olduğunu tahmin ediyor olmalısınız. Yetişkinlerin yaşam sorunlarının kapsamı, aynı zamanda psikolojik sağlığınızın da dışavurumudur.

Aile sürecindeki sorunlardan, kişiler arası ilişki çatışmalarına, özgüven sorunlarından, duygusal iniş-çıkışlara, davranış sorunlarından, bağımlılıklara, iş yaşamındaki stresten, taşınma ve göçe bağlı yeni yaşam koşullarına alışmaya, kayıp ve yas sürecinden, boşanma ve ilişki kayıplarına kadar sayısız yaşam olayı psikolojimizdeki bütünlüğü sarsmaya adaydır. Sizi baskı altına alan sorunların üstesinden gelmek, kendi içsel gücünüzü bütünleştirmenizi sağlayacaktır.

Kendinizle ilgilenme cesareti gösterdikten sonra, hayata dair önceliklerinize karar verme ayrıcalığına sahip olduğunuzdan emin olabilirsiniz. Peki ya hayattaki en değerli önceliğimiz, sahip olduğumuz en değerli hazinelerimiz kimlerdir? Çocuklarımıza yeterince vakit ayırabiliyor muyuz?

Çocuklar, geleceğin mimarları olmaya adaydır. Bir çocuğun sahip olduğu yetenek ve beceriler ile dünyanın geleceğini şekillendirmesi mümkündür. Fakat bu içsel değişim potansiyeli, eylemsel-duygusal-bilişsel üçgenin sağlıklı yapıtaşlarından oluşması ile mümkündür. Gelişim sürecinde bu dinamik üçlüyü hasara uğratabilecek sayısız stres ve travma ihtimalinden söz edilebilir. Bu onların dikkat süreçlerini sekteye uğratabilir, duygusal motivasyonlarını sarsabilir, davranışsal sorunları ortaya çıkarabilir ve ne yazık ki sosyal olarak kabullenilemeyecek tutumlar geliştirmelerine neden olabilir. Sahip oldukları değişim potansiyelinin sağlıklı olarak ortaya çıkmasını sağlamak için psikoloji biliminin görgül verilerini kullanmak gerekir. Geleceğimizin mimarlarını desteklemek için de yanınızdayız.

Saddak Psikolojik Danışmanlık ve Psikolog Hizmetleri : İhtiyaç duyduğunuz an…

Paylaş:

Etiketler

psikologmersin psikolog hizmetimersin psikologpsikolog mersinpsikolojik danışmanlık

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme