Borderline Kişilik Bozukluğu

BORDERLINE KİŞİLİK BOZUKLUĞU

 
Borderline Kişilik Bozukluğu, kişinin duygu ve düşüncelerinde meydana gelen yoğun değişimler olarak tanımlanabilir. Literatürde Sınır Kişilik Bozukluğu olarak da geçen bu bozukluk; kişinin yaşamını, hayat düzenini ve sosyal ilişkilerini olumsuz etkileyebilecek bir yapıdadır. Bu tanıyı koymak kolay değildir, terapist ile danışan yeterli sayıda seans yaptıktan sonra, kişinin karakteri, belirli durumlara verdiği tepkiler ve insan ilişkileri incelenerek bir sonuca varılır. Genç ve erişkinlik döneminde başlayan bu bozukluk kişinin tutarsızlığıyla doğru orantılıdır. Çok ani karar değişiklikleri, dünyayı siyah ya da beyaz olarak algılama ve ani dürtüsel davranışlar Borderline Kişilik Bozukluğunun belirtilerinden bazılarıdır. Duygudurumun sürekli değişimi, ani fikir değişiklikleri, yoğun öfke gibi diğer belirtiler depresyonla birlikte görülebilir. Borderline Kişilik Bozukluğu olan insanlar intihara meyilli olabilirler. Bir gün hayattan çok zevk alıp diğer gün tamamen ters duygular yaşayabilirler.
 
Kişinin ilişki kurma biçimini etkileyen bu bozukluk, ister istemez ilişkilerinde bir dengesizlik yaratacağında inişli çıkışlı deneyimler yaşayacaktır. 18 yaşından sonra bu tanı konulabilir.
 
Borderline Kişilik Bozukluğu olan insanlar terk edilme korkusu yaşarlar. Bu yoğun terk edilme korkusu onlarda bir telaş yaratır. Bu telaş sonucu insanlarla sürekli yakın olmaya, sürekli ilişkiler kurmaya çabalarlar. Bu ilişkiler istedikleri gibi gitmediği zamansa yoğun bir nefret ve öfke hissederler. Her duyguyu en uçta yaşama potansiyeline sahiptirler. İnsanları çok kolay idealize edebilir ve çok kolay değersiz de görebilirler. Bu insanlar manipulatif bir yapıya sahiptir. İnsanlara yakınlık gösterirler fakat bu sadece onlardan istediklerini alabilmek içindir. Eğer karşıdaki insandan istediklerini elde edemezlerse çok hırçın davranabilirler. Borderline Kişilik Bozukluğu çocuklukta yaşanan belli sorunlardan kaynaklanabilir. İstikrarsız ve karar değiştiren bir yapıya sahip oldukları için tedaviye devam etmeleri zor olabilir. Bu yüzden iyi bir terapotik ilişki kurulmalıdır.

Paylaş:

Etiketler

borderline kişilik bozukluğumersin danışmanlıkmersin psikoloji

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme