Histrionik Kişilik Bozukluğu

Histrionik Kişilik Bozukluğu

Histrionik Kişilik Bozukluğu, erken dönem yaşantılarıyla karakterize olmuş, kişinin duygu ve davranışlarında kendini belli eden bir kişilik bozukluğudur. Bu kişilik bozukluğuna sahip olan insanlar çevrelerinden sürekli ilgi görmek isterler. Yaptıkları her şey, söyledikleri her söz bu ilgiyi elde edebilmek içindir. Dolayısıyla çevreden bir onay da beklerler. Onay görmek ve bulunduğu ortamda kabul görmek için birçok şey yapabilir. Bu iki faktörü elde ettiyse mutlu, dışadönük, eğlenceli bir portre çizerler.

Dikkat çekemediklerini, ortamın gözdesi olamadıklarını hissettiklerindeyse hırçınlaşırlar ve bu kaybettikleri ilgiyi tekrar kazanmak için abartılı davranışlar sergilerler.  Sürekli bir onay arayışı içerisinde oldukları için iç dünyalarına yeterli yatırım yapmamışlardır. Bunun sebebi insanların düşüncelerine kendi düşüncelerinden daha çok önem vermeleridir. Kendi düşüncelerini duymak ya da hislerini anlamaktan ziyade bunun cevabını hep dışarda ararlar. Bu yüzden olgun bir iç dünyaya sahip değillerdir ve kararlarını kendi başlarına vermek konusunda problem yaşarlar. Yeni tanıştıkları insanlarla kısa sürede samimi olabilirler. Çok çabuk yakınlık kurarlar ve genel olarak ilişkilerde hep yakınlığı ve aşırı samimiyeti tercih ederler. Aslında sığ düşünen insanlardır, derinlemesine bir düşünce yapıları yoktur.

İstediği ilgiyi ve onayı almak tek amaç olduğu için insanlarla ilişkilerinde bu aşırı yakınlığa muhtaçtır. Aşırı dramatik davranarak, olayları abartarak anlatır. İlgi çekmek için kullandığı diğer yöntemlerden birisi de baştan çıkarıcı ve flörtöz tavırlarda bulunmaktır. Histrionik kişilerin sığ algılara sahip olduğu ve ilgi çekme telaşında bulundukları için fiziksel görüntülerine çok önem verdiklerini de bu yazıya eklemeliyiz. Kadınlarda, erkeklere oranla daha fazla görülür. Araştırmacılar bunun sebeplerinden birinin kadınlara verilen toplumsal cinsiyet rollerinden kaynaklandığını iddia ediyor. Kadınlar ve erkeklerin bir şeyi elde etme yolları genellikle çok farklıdır. Bundan dolayı kadın ağlayarak, dramatize ederek, olayı büyüterek istediği şeyi almaya koşullandırılmıştır. Tüm bu davranışların kökeninde ise Histrionik kişilerin kendilerini yeterince çekici bulmaması yatar. Çirkin ve yetersizlik hislerini, diğer insanlardan ilgi görerek doldurmaya çalışırlar.

Narsistik Kişilik Bozukluğuna çok benzer bir yapıdadır fakat farkı, narsistler dış dünyaya histrioniklerin verdiği önemi vermezler. Bu bireylerle terapide ise onlara içgörü kazandırmak birinci koşuldur. Kendilerini oldukları gibi görmelerini sağlamak tedavinin en büyük adımıdır. 

Paylaş:

Etiketler

Histrionik Kişilik Bozukluğumersin danışmanlık

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme