H Vitamini Nedir ve Faydaları Nelerdir?

H Vitamini Nedir ve Faydaları Nelerdir?

                H vitamini, bir diğer adı ile biotin olarak da bilinir. Özellikle saç ve cilt sağlığı için oldukça büyük bir öneme sahip olan H vitamini, suda çözünme özelliğine sahip bir vitamin çeşididir. Gıdalardan alınan protein ve karbonhidratın sentezlenmesinde kullanılan H vitamini, vücutta depolanmaz. Bütün bu özelliklerinin yanı sıra merkezi sinir sisteminin çalışmasında da etkili bir görev üstlenir.

                1940’lı yıllarda keşfedilmiş olan biotin, şeker ve yağın metabolize edilmesi esnasında kullanılır. Özellikle de şekerin metabolize edilmesi esnasında meydana gelen kimyasal enerjinin açığa çıkmasında oldukça etkilidir. Vücuttaki biotin miktarının azalması durumunda, kişilerde enerji eksikliği görülebilir. Buna bağlı olarak kas ağrıları ve krampların oluşması da meydana gelebilir. Cilt ve saç sağlığında etkili olmasından dolayı, biotin eksikliğinde cilt ve saç sağlığında birtakım anormallikler görülebilir. Cilt üzerinde meydana gelen beyaz lekeler, ciltte aşırı kuruluk ve cildin parlaklığını yitirmesi de H vitamininin eksikliğinde görülür.

                Gebelik döneminde meydana gelen tırnak kırılması, saç dökülmesi ve bu gibi gebeliğe bağlı anormalliklerin tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda yeni doğmuş bebeklerde meydana gelen deri dökülmelerinde de H vitamini kullanılmaktadır. Vücutta meydana gelen biotin eksikliği, birçok besin ile yeniden alınabilir. Fakat H vitamini yani biotin içeren besinler yüksek kalori ve kolesterol içermesinden dolayı şeker hastalığı ya da yüksek kolesterol hastalığına sahip olan kişilerin tüketmesi uygun olmayabilir. Bu besinleri tüketmeden önce bir uzmana danışılmasında fayda vardır.

                Ekmek mayası, tavuk/dana ciğeri, hardal, fındık, fıstık, badem, ay çekirdeği, yumurta ve fesleğenin içerisinde bol miktarda H vitamini bulunmaktadır. Bu gibi besinler aracılığı ile H vitamini eksikliğinin giderilmesi sağlanabilir. Bütün bunların yanı sıra uzman doktor kontrolünde gıda takviyesi olarak H vitamini alınabilir. Tablet şeklinde satılan H vitamini(biotin) kullanımında hem doktorunuzun talimatlarından çıkmamalı hem de ürünün üzerinde yazan yönergeleri mutlaka okumanız gerekmektedir.

Paylaş:

Etiketler

h vitamini nedirmersin danışmanlık

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme