Paranoid Kişilik Bozukluğu

Paranoid kişilik bozukluğu olan kişiler sürekli şüphe içindedirler ve insanlara karşı yoğun güvensizlik duyarlar. Güvensizlik duygusu onların çevresine karşı düşmanca tavırlar sergilemelerine sebep olur. Huzursuz, kızgın ve dışarıdan geleceğini düşündükleri tehlikelere karşı tetiktedirler. Tedaviye karşı dirençlidirler. Tedaviyi kabul etmezler. Erkeklerde kadınlara göre daha yaygındır. Eşlerinin sadakatini sorgularlar. Sürekli kaygı halindedirler. Soru işaretleriyle yaşarlar. Buna rağmen, duygusuz ve rasyonel bir görüntü sergilerler. Gerçekçi olduklarını düşünürler ve bununla övünürler. Bazı durumlarda, kişi eğer hiç fark etmezse ömür boyu sürebilecek bir bozukluktur. En tehlikelisi ve tedaviye en dirençlisi ise kendisini sonuna kadar haklı bulan hastalardır.

Paranoyak düşünceleri gerçek algılamaya meyilli oldukları için insanların söylediklerine kulak tıkarlar. İnatçı, katı, dediğim dedik bir yapıya sahiptirler. Bu durum sosyal ve özel ilişkilerini olumsuz yönde etkiler. Çevrelerinde gördükleri normal davranışlara bile kötü niyet atfederler. Sürekli kuşku duydukları için kıskançlık ve çekememe duyguları baskındır. Affedici olmaktan ziyade kin tutarlar. Kendilerini koruma amacıyla dış dünyaya sergilenen saldırgan bir tutumları vardır. Paranoid Kişilik Bozukluğu olan kişileri Paranoid şizofreniden ayıran şey, halüsinasyon içermemesidir.

Çocukluk döneminde yaşanan yalnızlık duyguları, dış dünyayla iletişim kuramama bu bireyleri hırçınlaştırmış ve kişiliklerini bu yöne yaklaştırmış olabilir. Psikoterapiye uygun bir yapıları vardır. Fakat güvensiz ve ketum olduklarından dolayı terapiste açılmaları zaman alabilir. Bu kişilerle güven ilişkisi kurabilmek hayati öneme sahiptir. Terapistin hastaya suçlayıcı ve sorgulayıcı yaklaşmaması gerekir. Çünkü Paranoid yapıdaki insanlar zaten karşılarından bu tip saldırgan davranışlar beklemeye eğilimlidirler. Terapisti beklediğinden ve alıştığından farklı bir yerde konumlandırmalıdır ki bir gelişme görülsün. Hastayı ikna etmek zor ve temel noktalardan biridir. Eğer gerekirse ilaç tedavisine başlanabilir. Grup terapisine uygun değillerdir.

 

Paylaş:

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme