PAYLAŞILMIŞ PSİKOTİK BOZUKLUK

 

PAYLAŞILMIŞ PSİKOTİK BOZUKLUK

Paylaşılmış Psikotik Bozukluk, genellikle iki kişiyi kapsayan bir bozukluktur. Ender görülür. İlk olarak psikotik bozukluğu olan bir birey vardır. Bu bireyin yakın ilişki çevresinden –aile, arkadaş- diğer bir birey, bozukluğa sahip olan kişinin hastalık belirtilerinden etkilenmeye başlar. O kişinin sanrılarını paylaşır. İkinci kişi, hastalığı olan bireyle kurduğu yakın temaslar sonucu gördüğü psikotik bozukluğun belirtilerini içselleştirir. İkini kişinin psikotik bir bozukluğu yoktur, yalnızca hasta bireyde gördüğü sanrıları kendi de yaşamaya başlar.

İzole yaşan ailelerde veya ilişki yapılarında daha çok rastlanır.  Bir bireyin sanrılarını paylaşmak çok yakın temas gerektirdiği için ailelerde daha çok rastlanır. Birinci kişi aktif, ikinci kişi pasiftir. Etkilenir, taklit eder, bir süre sonra kendisi de hastayla aynı belirtileri göstermeye başlar. Temelde psiko-sosyal bir durum olduğu tahmin edilmektedir. Genellikle ailelerde görüldüğünü belli etmiştik. Aktif yani diğerini etkileyen kişi genellikle şizofreni tanısı almıştır. Şizofreni değilse sanrısal bozukluk tanısı almış olabilir.

İkilinin uzun bir zaman dilimini beraber paylaşması gerekmektedir. Birinci kişi eğer ailede bir otorite figürü ise bu bozukluğun görülmesi daha olasıdır. Etkilenen kişi genellikle diğerlerinin psikolojik durumunda daha kolay etkilenebilen, telkine açık, kolay manipüle edilebilen birisidir. Üstüne bir de ailenin izolasyonu eklendiğinde, kişinin iletişimde olduğu nerdeyse tek yer ailedir. Bu yüzden bu bireylerin birbirini etkilemesi beklenilen bir durumdur. Ailede patoloji olması, orada yaşayan tüm bireyleri etkiler. Fakat bu iki kişi arasındaki iletişim daha yoğundur ve iki farklı uçta gelip gider. Etkilenen kişi, psikotik bozukluğu olan kişiden ayrıldığı zaman genellikle düzelme gösterir. Tedavide psikotik bozukluğu olan kişiyi temel almak ve tedaviyi ona uygulamak ana hedeftir.

 

Paylaş:

Etiketler

PAYLAŞILMIŞ PSİKOTİK BOZUKLUKmersin danışmanlıkmersin psikolog

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme