PSİKOLOJİK ŞİDDET

PSİKOLOJİK ŞİDDET

Fiziksel şiddetten belki de kat ve kat daha fazla olumsuz etkiler yapabilen psikolojik şiddet, günümüzdeki en önemli problemlerden biridir. Tabletlerden ya da cep telefonlarından girdiğimiz uygulamalarda, başka insanların hayatını takip ederken, yapamadığımız şeyleri yapan insanları görürken bile yaşıyoruz. Bilgi çağında yaşamak, insanın sadece kendine odaklanmasını ve kendini gerçekleştirmesini geciktiriyor. Birbirimize yabancılaşıyor ve birbirimize yaşattığımız psikolojik şiddetin boyutunu göremez hale geliyoruz. Bir nevi körleşiyoruz.

Bunun yanında yaşadığımız toplum, etik kurallar, yönetim biçimleri vs. üzerimizde sürekli bir korku oluşturmaya çalışıyorlar. Bu korku imparatorluğunda yaşadığımız kaygı psikolojimizi ve benlik bütünlüğümüzü sarsıyor. Psikolojik şiddet, bu yüzden fiziksel şiddetten daha önemli olabiliyor çünkü zihnin iyileşmesi, psikolojik olarak kendini toparlaması; herhangi bir fiziksel yaranın iyileşmesinden daha uzun zaman alabiliyor.

İkili ilişkilerde yaşanan psikolojik şiddet bireylerin birbiri üzerinde baskı kurmaya çalışmasıyla boy gösterebiliyor. Bireyler birbirini kısıtlayarak, kıskanarak, cezalandırarak karşı taraftakilere zorlu anlar yaşatıyorlar. Buna en iyi örnek olan flört şiddetinde, psikolojik şiddete şahit oluyoruz. Örneğin; bir erkek partnerinin ne yaptığını, nereye gittiğini sürekli öğrenmeye çalışıyor. Onu takip ediyor. Arayıp rahatsız ediyor. Tüm arkadaşlarıyla tanışmak istiyor. Bu da kadının üzerinde sürekli bir baskı oluşturuyor. Eğer bu ilişki biçimini kabul ediyorsa, erkeğin söylediği şeyleri yapmaya, ona uyum sağlamaya başlayarak bu psikolojik şiddet türünü kronikleştiriyor. Toplumumuzda bu ve buna benzer yaşanan ilişki kalıplarının oluşturduğu duygusal baskı çok fazla. İşin zor tarafı, insanlar ilişkilerin bu şekilde yaşanması –korku, baskı, kıskançlık, gerektiğine inanmışlar.

Toplumsal kodlar, yetiştikleri ortam ve gördükleri ilişki biçimleri hep böyle olagelmiş. Yerleşen bir kurallar bütününün getirdiği psikolojik şiddeti bugün ülkemizde birçok kadın ve erkek yaşamaktadır. Bunun çözümü ise bireylerin iyi eğitilmesi ve bilinç seviyelerinin arttırılmasına çaba göstermektir.

Paylaş:

Etiketler

psikolojik şiddetmersin danışmanlıkmersin psikoloji

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme