Gıda Zehirlenmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gıda Zehirlenmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

                İnsanlar gün içerisinde birbirinden farklı besinleri tüketmekte ve yaşamlarını sürdürmektedir. Tüketilen besinlerin içeriği, kalitesi ve temizliği ise düşünülenden çok daha büyük bir öneme sahiptir. Özellikle de paketli gıdaların tüketilmesinde, gıdaların son kullanma tarihleri ve içeriklerinin incelenmesi oldukça önemlidir. Son kullanma tarihi geçmiş olan ya da bozulmuş ürünler ile hazırlanan besinler, kişilerde gıda zehirlenmesine yol açabilir. Gıda zehirlenmesi, fark edilmezse ya da tedavi edilmezse sonu ölüm ile bitebilen ciddi bir durumdur.

                Gıda zehirlenmesi, en basit tabir ile bozulmuş olan besinlerin metabolizma üzerindeki olumsuz sonuçları olarak ifade edilebilir. Bozuk ya da tarihi geçmiş besinler aracılığı ile kişilerin vücuduna bakteri, mikrop ve bu gibi zararlı mikroorganizmalar geçer. Bu sırada ise kişilerde birbirinden farklı gıda zehirlenmesi belirtileri görülür. Bu belirtiler kısaca şöyledir;

  • Kas ağrıları
  • Karında kramp ve buna bağlı olarak bulantı ve kusma
  • İshal
  • Üşüme ve ateş

Bu belirtileri kendisinde gören kişiler, genellikle tedavilerini de kulaktan dolma bilgiler ile ya da kendi yöntemleri ile yapmak istemektedir. Fakat gıda zehirlenmesi, uzman bir doktor tarafından kontrol altına alınmadığı takdirde çok daha ciddi sonuçları beraberinde getirebilir. Doktorlar, kişide kusma ya da ishal olması durumunda kan testi ister. Kandaki elektrolit seviyesi, böbrek fonksiyonları, kırmızı ve beyaz kan hücreleri, trombosit sayısı ve eğer kişide Hepatit ihtimali varsa karaciğer fonksiyon testi de doktor tarafından istenebilir. Gıda zehirlenmesi durumunda öncelikle midenizi bulandıran besinlerden uzak durun. Midenizin bulantısını hafiflettiğinizde ise muhakkak bir doktora gitmelisiniz. Gerçekliği ispatlanmamış ya da doktor tarafından önerilmemiş herhangi bir besini ya da uygulamayı yapmaktan kaçınmalısınız.

Gıda zehirlenmesi ile karşı karşıya kalmamak için, özellikle de et ürünlerine dokunmadan önce ellerinizi iyice yıkamalısınız. Aynı zamanda yine bu gibi besinlerin uygun pişirme yöntemleri ile pişirilmesi gerekir. Çabuk bozulabilen besinleri ise en fazla 2 gün buzdolabında bekletin. Dondurulmuş gıdaları, buzu çözüldükten sonra hemen tüketin bir daha dondurmayın. Bu gibi önlemler ile gıda zehirlenmelerinin önüne geçmek mümkündür.

 

Paylaş:

Etiketler

gide zehirlenmesipsikolojik danışmanlık

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme