Benlik Kavramı

BENLİK KAVRAMI

Benlik kavramı çok kapsamlı ve kişinin psiko-sosyal gelişimiyle bağlantılı önemli bir terimdir. Benliğe bağlı birçok kavram günlük konuşmalarımızda da yer etmiştir. Benlik saygısı, benlik değeri, benlik yanılsaması… Bu kavramların hepsinin başında ‘’benlik’’ kelimesi geçer. Öyleyse nedir bu benlik? Kişilik kavramıyla çok fazla karıştırılan bu benlik, aslında kişiliğin bir alt dalıdır. Daha çok kişinin kendine dair algılarıyla şekillenir ve dinamik bir yapısı vardır. Kişi kendisini sürekli sorgular, neyi isteyip istemediğini, neyin ona uygun olup neyin olmadığını bulmaya çalışır. Bunu yaparken de hayaller kurar. Ne olmak, nasıl bir insan olmak ve çevresinde yaşanan olayları sürekli sorgular. Bu günlük hayatta yapılan ve çoğu zaman dikkat edilmeyen soru işaretleri aslında kişinin kendini algılayışında ve konumlandırışında temeldir.

W. James yaptığı araştırmalarda benliği iki kategoriye ayırmıştır: ‘’Bilinen Ben’’ ve ‘’Bilen Ben’’. Karen Horney ise başka araştırmacıların tersine benliğin sadece çocukken değil, ergenlik ve yetişkinlik döneminde de bir oluşum içerisinde olduğunu iddia eder. Bunun gibi benlik üzerinde birçok çalışmalar yapılmış, onun temel yapısı anlaşılmaya çalışılmıştır. Çünkü günümüzde bile net ve tam bir tanımı yoktur. Her kitap, her sözlükte farklı bir tanım bulabilirsiniz.

Kendimize ilişkin algımız bizi hayatta tutan en önemli şeylerden birisidir. Bizim nereye gideceğimizi, ne yiyeceğimizi, kimlerle iletişim kuracağımızı etkiler. Nasıl bir insan olduğumuzu ve nasıl bir insan olmak istediğimizi yaşadığımız deneyimlere ve geleceğe dönük hayallerimize bakarak karar veririz. Eğer bugün yaptıklarımız ve hayattan beklediklerimiz arasındaki makasın arası çok açıksa burada bir problem var demektir. Çünkü birey bu bölünmede, yani istekleri ve gerçek hayatının örtüşmemesiyle yaşadığı ikilemde, arada sıkışmış hisseder. Benlik saygısı azalır. Bireylerin olabildiğinde kendilerini tanımaya, anlamaya ve özgün kararlar alabilme yeteneklerini geliştirmeye ihtiyaçları vardır. Böyle olursa kendinden mutlu, kendiyle barışık ve huzurlu bir toplum oluşturabiliriz.

 

Paylaş:

Etiketler

benlik kavramımersin danışmanlıkmersin psikolojik danışmanlıkmersin psikolog

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme