Bağırsak Çalıştıran Besinler

Bağırsak Çalıştıran Besinler

                Vücudumuzun sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için her sistemin düzenli olarak işlevini yerine getirmesi gerekmektir. Stres, regl dönemi, kabızlık, ishal, bağırsak enfeksiyonu ve bu gibi çok sayıda faktör, kişilerin bağırsaklarının düzgün çalışamamasına sebep olur. Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak için bağırsak sağlığına da dikkat edilmelidir. Bu kapsamda tüketilmesi önerilen birbirinden faydalı besin bulunmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus ise, kişilerin bağırsak çalıştıran besinleri tüketmeden önce muhakkak bir uzmana danışmasıdır.

                Bağırsakların yavaş çalışması ya da bağırsak tembelliği gibi problemler çok sayıda kişinin karşı karşıya kaldığı durumlardır. Her geçen gün kişiler farklı bağırsak sorunları yaşamakta ve bu durum kişilerin hayat kalitelerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bağırsaklarda yaşanan problemlerin önüne geçebilmek için bağırsak çalıştıran besinlerden destek alınabilir. Bu besinlerin düzenli periyotlarda ve doğru miktarlarda alınması, bağırsakların çok daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Sözü geçen bu besinler ise şu şekildedir;

  • Sarımsak: içerisindeki maddeler, sarımsağın adeta bir antibiyotik görevi görmesini sağlamaktadır. Yemeklerin pişmesine yakın, bir diş sarımsak ilave edilmesi bağırsak problemlerinde oldukça etkilidir.
  • Elma: lifli meyveler arasında yer alan elma, bağırsak sistemini düzenleyerek kişilerin metabolizmalarını hızlandırmayı da sağlar.
  • Kuru kayısı: içerisinde bulunan antioksidan özellikli maddeler sayesinde bağırsakların temizlenmesinde son derece etkin bir görev üstlenir.
  • Lahana turşusu: evde yapılan ve içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmayan lahana turşusu, doğal bir antioksidandır. Bağırsakların temizlenmesini sağlayan bir probiyotik kaynağıdır.
  • Süt ve süt ürünleri: bağırsakların hızlı ve etkili bir şekilde çalışması için süt ürünlerinin tüketilmesi önerilmektedir. Fakat bu noktada kişilerin laktoz intoleransı gibi durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Laktoz İntoleransı olan kişilerin bu gibi besinleri tüketmesi gaz problemlerini yaşamalarına sebep olabilir.

Yukarıda yer alan besinlerin yanı sıra bitki çayları ve kuruyemişler de kişilerin bağırsaklarını çalıştırma konusunda oldukça etkilidir. Fakat her besinin tüketimi esnasında porsiyon kontrolü yapılmalı ve kişilerin muhakkak bu besinleri tüketmeden önce bir uzmana danışması gerekmektedir.

 

Paylaş:

Etiketler

Bağırsak Çalıştıran Besinlermersin danışmanlıkmersin psikolojik danışmanlık

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme