Motivasyon Nedir? Nasıl sağlanır?

Motivasyon Nedir? Nasıl sağlanır?

Motivasyon hakkında birçok tanım vardır. Bu toplumda motivasyon kelimesine yönelik farkında olunmadan bir korku yaratmıştır. Özellikle sınava giren öğrencilerden sürekli duyarız, ‘’Motive olamıyorum.’’, ‘’Konsantre olamıyorum.’’ ya da ‘’Canım hiç istemiyor.’’ gibi cümleleri. Peki, bir insan neden motive olamaz? Altında yatan sebepler neler olabilir? Bir insanın, bir şeye motive olabilmesi için, yapacağı şeye ve sonuçlarına yönelik bir değer atfetmesi gerekir.

Motivasyon kaynağı herhangi bir şey olabilir. İşin sonunda duyulan bir sevgi sözcüğü, kazanılan para, bir gülümseme, ya da kendini iyi hissetme gibi sayısız örnek verebiliriz. Öğrencilerde genellikle karşılaştığımız bu motive olamama durumu, yapılacak işi ve önemini kavrayamamaktan ileri gelir. Kavrayamayan kişi, o işe bir anlam da atfedemez haliyle. Bundan dolayı, motivasyonda en önemli nokta kişinin içsel olarak yapılacak işle bütünleşmesi ve onu anlamlı bulmasıdır. Oradan duygusal veya maddi fark etmez, hayatına bir kazanç sağlayacağına inanması lazım. Bu inanç olduktan sonra da motivasyon ardından gelecektir. Her insan kendine özgü bir varlıktır, o yüzden herkes aynı hedefe yürüyemez, aynı şeyleri aynı tutkuyla isteyemez. Öğrencilere ve danışanlara kavratmak istediğimiz temel şey, kendi motive olacakları işleri bulmalarıdır. Motivasyonda sıkıntı yaşamazlar, yaptıkları işin veya görevin anlamını kavrayabilirlerse kendilerini daha huzurlu hissedeceklerdir.

Günümüz toplumunun en önemli problemlerinden biri, insanların anlam bulamamaları ve bundan dolayı kendilerine uygun olmayan bir role bürünmeleridir. Kendini tanımayan birey hayatta neye yöneleceğini de bilemez. Bundan dolayı önüne gelen şablon değerleri benimser. Şablon kalıplara sorgulamadan girdiği için, toplumda kabul görse dahi, bireysel hayatında huzura erişemez. Bir şeyler eksiktir ve bu eksik olan şey anlamdır. Bu anlamın yoksunluğuysa kişinin motivasyonunu olumsuz yönde etkiler. Kişi sadece yapması gereken şeyleri yapmaya programlanmış bir robot olmaktan öteye gidemez.

 

Paylaş:

Etiketler

Motivasyon Nedir? Nasıl sağlanır?mersin danışmanlıkmersin psikolog

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme