Hipertimezi Nedir?

Hipertimezi Nedir?

Hipertimezi, nadir görülen nörolojik bir durumdur. Hipertimestik Sendrom veya Son Derece Üstün Otobiyografik Bellek olarak da adlandırılır. Bazı insanlar nörolojik sebeplerden dolayı tüm anılarını detaylıca hatırlayabilmektedir. Kişisel yaşantıları hakkında üstün bir hatırlama yeteneğine sahiptirler. Yirmi sene önce hangi kafede ne içip ne giydiklerine kadar her şeyi hatırlarlar. Önemsiz ve kolayca unutulup giden yaşantıları onlar unutmazlar.  Geçmişi kolayca hatırlayan bireylerin bu konudaki yeteneği otobiyografiktir. Yani sadece kendilerine yönelik yaşantıları hatırlarlar. Başkalarının hayatlarında ne olup bittiğiyle ilgili olanları hatırlama konusunda başarılı değildirler.

Hipertimezi tanısı alan bireylerin ezber kabiliyetlerinin iyi olduğu varsayılır. Fakat varsayılanın aksine bu yanlış bir çıkarımdır. Hipertimezi tanısı alan bireylerin ezber yeteneklerinin, tanı almayan bireylerinkinden farklı olmadığı bulunmuştur. Hatalı diğer bir varsayım ise, tanı alan bireylerin okul başarısının da yüksek olacağıdır. Fakat bu da doğru değildir.

Son derece üstün otobiyografik belleğe sahip olan kişiler, geçmişte yaşama eğilimine sahiptirler. Bundan dolayı gelecekle çok fazla ilgilenemezler. Plan yapmakta problem yaşarlar. Anıları arasında dolaşırlar ve her şeyi çok net hatırlarlar. Hipertimezi, nöroloji uzmanları tarafından incelenen spesifik bir durumdur. Bilim insanları hipertimezinin neden kaynaklandığını net olarak bulamamıştır. Fakat yapılan araştırmalar Hipertimezi tanısı alan bireylerin temporal lobunun daha geliştiğini göstermektedir. Korteks yapılarında belirgin bir farklılık vardır.

Birçok insan, her şeyi unuttuğundan ya da doğru düzgün hatırlayamadığından yakınırlar. Fakat tüm hayatını günü gününe ve saati saatine hatırlamak zihin bulandırıcı olabilir. Belki de hayata devam edebilmek bazı anıların üzerine bir perde çekilmesi gerekiyordur.

 

Paylaş:

Etiketler

Hipertimezi Nedir?mersin psikologmersin danışmanlık

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme