Gluten İntoleransı

Gluten İntoleransı

                Gluten; genellikle arpa, buğday ve çavdar gibi besinlerde bulunan bir protein grubudur. Glutenin ve gliadin de gluten grubunda yer almaktadır. Gliadin, kişilerin Gluten sebebi ile olumsuzluklar yaşamasına sebep olan bir proteindir. Hemen her üründe bulunan Gluten, birçok kişi tarafından farklı sebeplerden dolayı sindirilemeyebilir. Kişilerin Gluten proteinini sindirememesi gibi durumlarda ise Çölyak adı verilen hastalık ortaya çıkar.

                Yapılan çok sayıda araştırma doğrultusunda Gluten proteinine bağlı olarak 55 hastalık tanımlansa da, bu hastaların neredeyse hepsine kesin bir teşhis konulamamıştır. Uzman doktorlar tarafından birbirinden farklı testler uygulanmakta olup, Gluten İntoleransı olan kişilere farklı bir beslenme programı hazırlanmaktadır. Bu kapsamda çok sayıda paketli gıdanın üzerinde “ Gluten İçermez” ibaresi yer almakta ve Gluten İntoleransı olan kişilerin bu besinleri tüketmeleri önerilmektedir. Gluten İntoleransı olan kişilerde ne gibi belirtiler olur? Sorusunun yanıtları ise özetle şu şekildedir;

  1. Sindirim Sistemi Sorunları: karın şişmesi, kabızlık/ ishal, huzursuz bağırsak sendromu ve gaz en yaygın görülen belirtenlerdir.
  2. Halsizlik: Gluten içeren besinlerin tüketilmesinin ardından kişilerde halsizlik, yorgunluk ve uyku halinin olması durumunda Gluten intoleransından bahsedilebilir.
  3. Baş Ağrısı: Gluten, kişilerin olağan enflamatuar dengesini bozar. Bu durum ise sinir sistemini olumsuz etkileyerek kişilerde baş ağrısı gibi şikâyetlere yol açar.
  4. Hormon Bozukluğu: Özellikle de kadınlarda görülen adet düzensizliği ya da polikistik over gibi problemler, Gluten İntoleransı ile bağlantılı olabilir. Bu gibi problemlerde yalnızca bir kadın doğum uzmanına gitmek yeterli gelmeyebilir. Düzenli yapılan testler sonucunda, bu durumun Gluten İntoleransı ile ilgili olup olmadığı belirlenebilir.
  5. Fibromiyalji: Fibromiyalji, eklem ve kaslardaki sürekli sert ağrıları ifade eder. Bu hastalığa diğer birçok etken sebep olduğu gibi, Gluten İntoleransı da neden olabilir.

Yukarıda yer alan belirtiler ve daha birçok belirti, kişilerin yaşam kalitelerini ciddi ölçüde etkilemektedir. Bu gibi belirtileri vücudunuzda gözlemlemeniz halinde bir uzmana görünmeniz oldukça önemlidir. Böylelikle herhangi bir problemin olması durumunda doğru tedavi yöntemleri uygulanabilir.

 

Paylaş:

Etiketler

Gluten İntoleransısaddak danışmanlıkmersin psikolog

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme