Sinestezi Nedir?

Sinestezi Nedir?

Sinestezi, bir duyuyu başka bir duyuyla algılamak demektir. En sık gözlenen sinestezi çeşidinde, bireyler renkleri duyar ve sesleri görebilirler. Bu bireylerde bir duyu otomatik olarak diğer duyuyu uyarıyor ve bu algısal değişim meydana geliyor. Bu rahatsızlık otomatik olarak oluştuğu için kişinin isteği dışında meydana geliyor. İşin doğrusu, sinesteziyi rahatsızlık olarak değil de, algıda gelişmişlik olarak tanımlamak daha mantıklı olacaktır. Rahatsızlık ve hastalıktan çok, bireyin renkleri, sesleri ve buna benzer duyusal deneyimleri farklı algılamasından kaynaklanır. 

Tarihte önemli birçok sanatçı ve bilim insanında benzer sinestetik özellikler vardır. Bunlardan bazıları Vlidamir Nabokov, Amy Beach, Joachim Raff, Franz Liszt, Nikola Tesla, Kandinsky ve Goethe gibi büyük isimlerdir. Olayları farklı algılamak, farklı şekilde duyumsayıp zihinde şekillendirmek, başarılı sanat yapıtlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sinestetik bireylerdeki bu algıda gelişmişlik hali, onları daha hassas ve hayal dünyası geniş insanlar yapar. Ruhsal olarak daha karmaşık bir durumdadırlar. Günümüzde hala nörolojik sebeplerden kaynaklandığı düşünülse de nedeni tam olarak bilinememektedir.

Yapılan araştırmalar bu bireylerin limbik korteksininin normal bireylere göre daha gelişmiş bir halde olduğunu bulgulamıştır. Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık rastlanır. Bazen başka hastalıklarla beraber görülebilir. Örneğin, sinestezi epilepsi hastalarının %4’ünde gözlemlenebilir. Buna sonradan kazanılan sinestezi denir.  Sonradan kazanılan sinestezi, başka hastalıkların varlığıyla ortaya çıkar. Ayrıca sinestezi, bazı çevreler tarafından özel bir yetenek olarak da algılanabiliyor. Bunu sebebi, yukarıda saydığımız tarihten birçok önemli ismin de sinestetik özelliklere sahip olmasıdır.

 

Paylaş:

Etiketler

Sinestezi Nedir?mersin danışmanlıkmersin psikolog

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme