DİYET MENÜLERİNİN EN YENİ GÖZDESİ: YULAF EZMESİ

DİYET MENÜLERİNİN EN YENİ GÖZDESİ: YULAF EZMESİ

                Diyet yapan kişilerin hep aynı yemekleri yemesi, şüphesiz ki en büyük problemleridir. Her geçen gün yeni bir diyet çeşidi ortaya çıksa da, bu diyetlerde tüketilen besinler hemen hemen hep aynı besinleri kapsamaktadır. Fakat son yıllarda artık kişilerin bu durumdan sıkılması ve farklı bir besin arayışı içerisine girmesi ile birlikte birtakım değişiklikler meydana gelmiştir. Yulaf ezmesi de, hem besin değeri hem lezzeti hem de farklı kombinasyonlar ile tüketilebilmesi sebebi ile diyet menülerinin yeni gözdesi haline gelmiştir.

                Yulafın içerisinde bulunan yüksek miktarda aminoasit, kişilerin vücutlarındaki toksinlerin temizlenmesini ve dolayısıyla kalp hastalıklarının meydana gelmesini önler. Yemek yedikten sonra meydana gelen şeker isteğinin ve glisemik seviyenin düzenlenmesinde oldukça önemlidir. Birçok kişi genellikle yemek yedikten sonra mide asidinden dolayı rahatsızlık duyabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması adına, günün bir öğününde yulaf ezmesinin tüketilmesi önerilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birçok ülke, yulaf ezmesinin kansere karşı koruyucu bir kalkan olduğunu bildirmiş ve yulaf ezmesinin tüketiminin arttırılması için çok sayıda etkinlik başlatmıştır.

                Yulaf ezmesinin çok sayıda faydası olduğu bilinse de, birçok kişi tarafından tadı pek beğenilmemektedir. Yulaf ezmesinin farklı alanlarda kullanılabilmesi, hemen herkesin damak tadına uygun tarife ulaşabilmesine de olanak tanır. Yulaf ezmesini süt ya da yoğurtla karıştırabilirsiniz. Üzerine dilediğiniz ama porsiyon kontrolüne dikkat edecek şekilde meyve de ekleyebilir ve sabah kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz. Ya da bütün bu malzemeleri bir blendıra ekleyebilir ve özellikle de yaz aylarında serin bir kahvaltı opsiyonu olarak tüketebilirsiniz. Yulafı yine blendırdan çekerek un haline getirebilir ve kreplerinizde, kek ya da hamur işlerinizde kullanabilirsiniz. Bunun gibi daha birçok tarifin içerisine ekleyebileceğiniz yulaf ezmesini de ölçülü bir şekilde tüketmeniz önerilmektedir.

 

Paylaş:

Etiketler

mersin danışmanlıkmersin psikologdiyet menusuyulaf ezmesi

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme