Kemik Sorunları Kemikleşmesin

Kemik Sorunları Kemikleşmesin

Kemik sağlığı; yaşa, cinsiyete, genetik faktörlere, beslenme şekline bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çocukluk ve ergenlik döneminde kemik gelişimi çok hızlıdır ve 30’lu yaşlara kadar gelişim yavaşlayarak devam eder. 30’lu yaşlardan sonra kemik gelişimi durur ve kemik kitlesi zayıflamaya başlar. Aşırı kilo kaybı ve hareketsizlik de kemiklerin zayıflamasına sebep olur. Yaşla birlikte ve diğer sebeplerden dolayı meydana gelen kemik kaybını önlemek ve kemikleri güçlendirmek için yaşam şekline ve beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Düzenli uyumak, hormon seviyesinin iyi büyümesi anlamına gelir. Bu nedenle kemik gelişimi için düzenli uyku oldukça önemlidir. Doğru kiloyu korumak, aynı zamanda kemikleri korumaktır. Aşırı zayıflık ve aşırı kilo, kemik kaybına sebep olmaktadır. Egzersiz yapmak, kemik gelişimine iyi gelen bir diğer etkenlerdendir. Şekerli ve asitli içecekler kemiklerde mineral kaybına sebep olduğu için tüketilmemelidir. İşlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Güçlü kemik yapısının korunması ve kemik gelişiminin sağlanması için protein, potasyum, magnezyum, kalsiyum, Omega-3 ve D vitamini bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir.

Muz, baklagiller, kuru erik, avokado, kayısı; potasyum bakımından zengin gıdalardır. Mercimek, tam buğday, bezelye, tatlı patates, yulaf ezmesi, kuşkonmaz, marul, şeftali, balkabağı, sert kabuklu yemişler (fındık, ceviz); magnezyum bakımından zengin gıdalardır. Süt ve süt ürünleri, mango, elma, armut, siyah Frenk üzümü, soğan, sarımsak, incir, Hindistan cevizi, çiğ ve tuzsuz kuru yemişler; kalsiyum bakımından zengin gıdalardır. Balık, yumurta, tereyağı, çiğ ve tuzsuz kuru yemişler; Omega-3 bakımından zengin gıdalardır. D vitamini bakımından en etkili kaynak, güneş ışınlarıdır. Yeteri kadar güneş alan bir ortamda yaşanmıyorsa yağlı balıklardan ve yumurtadan da D vitamini ihtiyacı karşılanabilir. Et ve süt ürünleri, baklagiller, avokado, kuru ve tuzsuz sert kabuklu yemişler, filizlenmiş yonca; protein bakımından zengin gıdalardır. Proteinin yalnızca et ve süt ürünlerinden elde edilmesi birtakım sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden bitkisel kaynaklardan da protein sağlamak gerekmektedir. Kemiklerinizi güçsüz bırakmayın.

 

Paylaş:

Etiketler

mersin danışmanlıkmersin psikologKemik Sorunları Kemikleşmesin

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme