Gebelikteki ve Doğum Sonrasındaki Geleneksel Beslenme Hataları

Gebelikteki ve Doğum Sonrasındaki Geleneksel Beslenme Hataları

Anne adayları, gebelik döneminde, bebeğiningelişimininsağlıklı bir şekilde sağlanabilmesi içinbeslenmelerine daha çok dikkat ederler. Oysa ki bu dönem her ne kadar farkında olunmasa da annelerin kendisi için de oldukça önemlidir. Çünkü fetüs ihtiyacı olan kalsiyumu dahi annenin dişlerinden de olsa bir şekilde karşılar. Bu dönemdeki beslenme şekli,aynı zamanda -daha çok doğum sonrası beslenmenin etkilediği düşünülen- emziklik döneminde yeterli süt salınımını depolamak için de son derece önemlidir.

Doğum sonrasında iselohusalı kadınlarımıza sütü artırmak için yakın çevresinden birçok direktifler gelir. Ne yapacaklarını şaşıran taze anneler, bilinçli ya da bilinçsiz birçok söylenileni isteyerek ya da istemeyerek uygulamak zorunda kalırlar. Bu bilgi kirliliğindeki yanlışlardan biri de şekerli gıdaların sütü artırdığıdır. Emzirme döneminde tatlı ihtiyacı artar, ancak bu ihtiyaç meyvelerden karşılanmalıdır. Çünkü rafine şeker, sütü arttırmaya yaramadığı gibi yalnızca alınan kaloriyi artırır.

Hayatın her alanında ve her döneminde olduğu gibi bu dönemde de su tüketimi çok önemlidir. Günde en az 2,5 - 3 litre su içmelidir, çünkü sütün önemli bir kısmı sudan oluşuyor. Bol su tüketimi bebek için süt oluşumuna katkı sağlarken annenin şeker isteğinin de önüne geçecektir.

Doğum sonrasında sütü etkileyen bir diğer yanlış ise gebelik döneminde alınan fazla kilolardan biran önce kurtulma isteği ile hemen diyete girilmesidir. Özellikle ilk bir yıl anne sütü çok önemli olduğu için bu süre zarfında annenin beslenmesini engelleyecek diyetlerin yapılması önerilmez. Zaten dengeli ve sağlıklı beslenilerek vücudun ihtiyaçları karşılandığı takdirde hem sütün miktarıyla birlikte kalitesinde artma olacak hem de doğumdan sonra her ay yaklaşık 1,5 kilo verilecektir. Böylece bir yıl içerisinde ideal kiloya da rahatlıkla yaklaşılmış olunacaktır.

 

Paylaş:

Etiketler

Gebelikteki ve Doğum Sonrasındaki Geleneksel Beslenme Hatalarısaddak beslenmesaddak danışmanlık

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme