Metabolizma hızınızı arttırın, kilo verin!

Metabolizma hızınızı arttırın, kilo verin!

              İdeal kiloya sahip olmak, hem daha sağlıklı bir vücuda hem de fit bir görünüme sahip olmayı da beraberinde getirir. Kişilerin metabolizmaları kış aylarında oldukça yavaş çalışmaktadır. Buna bağlı olarak kış aylarında daha çok kilo alırken aynı zamanda bölgesel yağlanmaya da oldukça meyilli bir vücut yapısına sahip olunur. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte daha fit bir görünüm isteyen kişilerin en büyük telaşı ise hiç şüphesiz ki; metabolizmasını hızlandırmak!

Herkesin kilo verme süresi ve hızı birbirinden farklıdır. Bireylerin bazal metabolizma hızları göz önünde bulundurularak, ideal ve sağlıklı kilo kaybının sağlanması için uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Bazal metabolizma hızı, temel metabolik olayların sürdürülebilmesi ve vücuttaki diğer organların faaliyetlerinin sorunsuz bir şekilde devam ettirilmesi için gereken enerjiyi ifade eder. Bazal metabolizma hızına göre belirlenen ideal beslenme programından daha az beslenilmesi, kişilerin yağ kaybetmesine değil aksine su ve kas kaybetmesine sebep olur. Bu durum da zaman içerisinde çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Metobolizma hızının kilo verme üzrindeki etkisi nedir? 

Metabolizma hızı, kişilerin sağlıklı bir şekilde kilo vermelerine yardımcı olmaktadır. Birçok faktöre bağlı olarak çalışsa da, metabolizma hızını arttıran altın kuralları dikkate alarak, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamak mümkündür. İşte o altın kurallar;

  1. Su Tüketimi: yalnızca metabolizma hızını arttırmak için değil, aynı zamanda genel sağlık açısından da günde en az 2,5 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Asitli içecek tüketiminden ise olabildiğince uzak durulmalıdır.
  2. Düzenli Spor: düzenli bir egzersiz programına sahip olmak, yalnızca metabolizma hızını arttırmak için değil aynı zamanda daha sağlıklı bir vücuda sahip olunması açısından oldukça önemlidir. Bunun için haftanın 3 günü en az 45 dakika olacak şekilde egzersiz yapılması yeterlidir.
  3. Uyku Düzeni: vücudun kendisini uyku esnasında onarması sebebi ile uyku düzenine çok büyük bir önem verilmesi gerekmektedir. Günde maksimum 8 saat minimum da 6 saat uyulması, metabolizma hızı açısından oldukça önemlidir.
  4. Ağırlık Çalışma: vücuttaki kas oranı ne kadar fazla ise, metabolizma hızı da bir o kadar yüksektir. Bu sebeple de kişiye en uygun olan ve kasları yormayan bir ağırlık çalışması yapılması, metabolizma hızını arttırır. Bu kapsamda bir profesyonel destek alınması, herhangi bir kazanın yaşanmaması adına son derece önemlidir.
  5. Düzenli Beslenme Programı: uzmanlar tarafından genellikle 3 ana 2 ara öğün tüketilmesi önerilse de, herkesin beslenme programı kendisine özgü olmalıdır. Kişilerin acıktığı zaman beslenme programlarına uygun bir şekilde beslenmeleri ve vücutlarını uzun süre aç bırakmamaları, bu kapsamda son derece önemlidir. Az miktarda ve sık sık yemek yenmesi önerilmektedir.

 

Protein ağırlıklı beslenin!

Metabolizma hızını arttırmak isteyen kişilerin, protein ağırlıklı bir beslenme programına uyması gerekmektedir. Protein ağırlıklı bir beslenme programı aynı zamanda düzenli bir spor programı ile desteklenirse, kişilerde kas kütlesinin artışına ve dolayısıyla da metabolizma hızının artmasına sebep olacaktır. Bütün bunların yanı sıra günde 2 fincan yeşil çay tüketilmesi de, bu kapsamda kişilere yardımcı olabilir. Beslenme programı, spor programı ve bu gibi önemli konularda muhakkak bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

Günlük hayatta yapılacak bu gibi değişiklikler, uzun vadede oldukça olumlu sonuçları da beraberinde getirebilir.

 

Saddak Psikolojik Danışmanlık, Beslenme Danışmanlığı (Diyetisyen Hizmetleri) / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

metabolizma hızlandırmakilo vermemetabolizma hızını arttırmabeslenme danışmanlığıdiyetisyenbazal metabolizma

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme