Renklerin İnsan Psikolojisine Etkisi

Renkler, kişilerin hem psikolojik hem de fizyolojik olarak verdikleri tepkilerde etkilidir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, renklerin doğru kullanılması kişilerin verimliliğini ve motivasyonunu olumlu yönde etkiler. Aksi halde renklerin bilinçsiz bir şekilde kullanılması, kişilerde yorgunluk ve bitkinlik gibi ruh hallerinin meydana gelmesini tetikler. Bütün bunların yanı sıra, renklerin doğru kullanılması, kişilerin beden sağlığının bütünlüğünü korurken aynı zamanda kan akışını ve zindeliğini de olumlu yönde etkiler.

Renklerin insan psikolojisine etkisi, yüzyıllardır bilinmesine karşın son yıllarda çok daha büyük bir önem kazanmıştır. Kırmızı, turuncu ve sarı sıcak renkler olarak sınıflandırılmakta olup, mavi ve yeşil gibi renkler de soğuk renkler olarak sınıflandırılmaktadır. Kişiler sosyal hayatlarında kendilerini renkler ile ifade edebilirler. Özellikle de kıyafetlerdeki renk seçimleri ile kişinin içerisinde bulunduğu psikolojik durum yakından ilgilidir.

Renklerin anlamları ve kişilerde yarattığı etkiler ise şu şekildedir;

  1. SİYAH: kendisini daha asil hissetmek isteyen kişilerin tercihi genellikle bu renkten yana olur. Gücü ve ciddiyeti de temsil eden siyah, aynı zamanda hırsın da simgesi olarak bilinmektedir. Siyah kıyafetler giyen kişiler, kendilerinden daha emin hareketler sergilerler. Şirketler tarafından sorulan işe alım sorularında da, renklerin dili yaygın bir şekilde kullanılır. Çok sayıda kültür tarafından matemi temsil eden siyah rengi, Japonya’da mutluluğu temsil eder.
  2. BEYAZ: saflığın ve masumiyetin temsilcisi olan bu renk, insan psikolojisi üzerinde oldukça olumlu etkilere sahiptir. Temiz ve steril olunduğunu da göstermesinden dolayı hastaneler ve sağlık çalışanları tarafından da beyaz renk tercih edilir.
  3. KIRMIZI: renkler arasında belki de en dikkat çekici renktir. Psikolojide uyanık ve tetikte olmayı temsil eder. Psikolojik olarak etkilerinin yanı sıra biyolojik etkilere de sahiptir. Kırmızı renk, kişilerde kan basıncını arttırırken aynı zamanda adrenalin hormonunun salgılanmasını da sağlar. Bu gibi olumlu etkilerinin aksine, çok uzun süre kırmızı rengi görmek ya da çok büyük alanlarda bu rengi kullanmak kişilerde huzursuzluk, uyku isteği ve yerinde duramama gibi tepkimeleri de beraberinde getirir. İştah açıcı bir etkisinin de bulunmasından dolayı birçok restoranda kırmızı rengi ağırlıklı olarak kullanılır.
  4. KAHVERENGİ: renkler arasındaki en iddiasız olanıdır. Bu rengi seven kişilerin sinir sistemleri genellikle rahattır. İş görüşmelerinde kullanılmaması önerilen bir renk olan kahverengi, kişilerde o ortamdan ya da kişiden uzaklaşma hissi vermektedir.
  5. MAVİ: kişiler rahatlamak ya da dinlenmek istediklerinde denize veya gökyüzüne bakmayı isterler. Bunun nedeni ise mavi renginin kişilerde yarattığı huzur ve dinginlik hissidir. Kişilerde kan basıncını düşürme yetisine sahip olan bu rengin aynı zamanda boğaz sorunlarını dindirdiği de söylenmektedir. İştah kapatıcı bir etkisinin olmasından dolayı restoranlarda mavi rengin kullanılması uygun değildir.
  6. YEŞİL: mavi gibi doğayı temsil eden yeşil rengi de, kişilerde dinlendirme ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Güvenilir olmayı ifade etmesinden dolayı birçok finans kuruluşu ve banka tarafından da sıklıkla yeşil rengi tercih edilir.
  7. MOR: bilinçaltını temsil eder. Asalet, zenginlik ve onuru da temsil eden mor rengi, kişilerde gerçekleşmesi zor bir ihtimal olan düşünceleri de ifade eder. Ağır bir tarza sahip olan mobilyalarda bu rengin kullanılmasının sebebi de budur. Uykusuzluk problemi yaşayan kişilere iyi geldiği bilinen mor, nevrotik duyguların ortaya çıkmasını da tetiklemektedir. Yapılan birçok araştırmada, intihar eden kişilerin kıyafetlerinin ya da üzerindeki eşyaların genellikle mor renginde olduğu tespit edilmiştir.
  8. TURUNCU: enerji ve yaşam sevincini çağrıştıran turuncu, kişilerde canlılık ve hareketliliği de beraberinde getirir. Sindirim sistemini düzenleyici bir fizyolojik etkiye sahip olmasının yanı sıra metabolizmanın çalışmasına da destek olur. Neşelendirici bir etkiye sahip olmasından dolayı özellikle çocuklar tarafından oldukça sevilen bir renktir.

Saddak Psikolojik Danışmanlık / Mersin

 

Paylaş:

Etiketler

renklerin insan psikolojisine etkisirenklerin etkisirenklerin psikolojik anlamlarırenklerin kişilerdeki etkisisaddak psikolojik danışmanlık

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme