Kişilerin alması gereken kalori miktarı , birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Yaş, cinsiyet, boy ve kilo gibi faktörler göz önünde tutulduğunda, kişilerin alması gereken enerji miktarı farklılaşır.

Bütün bunların yanı sıra gün içerisinde yapılan hareketlilik de, günlük kalori miktarı hesaplanması kapsamında son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Alınması gereken enerjiden daha az miktarda enerji alınması, kişilerin öncelikle kas ve su kaybetmesine sebep olabilir. Bu durumun daha uzun bir süre devam etmesi durumunda, çok daha ciddi sonuçlar meydana gelebilir. Bu gibi sebeplerden dolayı, günlük alınması gereken kalori miktarı muhakkak bilinmeli ve beslenme programı da bu bilgiler ışığında hazırlanmalıdır.

Aşağıdaki Günlük Kalori Miktarı Hesaplama aracı ile almanız gereken enerji miktarını hesaplayabilirsiniz!

Hesaplama

Cinsiyet
Hareketlilik
Boy (cm)
Kilo (kg)
Yaş
Alınması Gereken Enerji

Paylaş:

Etiketler

günlük enerji miktarı hesaplamagünlük kalori hesaplamaonline kalori hesaplamakalori miktarı hesaplama

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme