Panik atak mısınız?

 

Ölüm kadar korkunç bir şey varsa o da ölüm korkusudur.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ruhsal rahatsızlık olan panik atak, kişileri ölümle burun buruna getiriyormuş hissi yaratıp, ölüm korkusu yaşatmasıyla bilinir. Toplumda her 100 kişiden hemen hemen 3-4 kişide görülen bu rahatsızlık erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Peki, nedir bu panik atak?

Panik atak aniden gelen endişe, korku gibi sıkıntılı duyguları yoğun bir şekilde yaşatan şiddetli kaygı nöbetleridir. Çarpıntı, göğüste ağrı ya da sıkışma, nefes alamama hissi veya boğulma hissi, titreme, terleme, baş dönmesi, bayılacak gibi hissetme gibi bedensel duyumlarla kendini gösterir. Bu bedensel duyumlar sonucunda kişiye ölüm korkusu, bazen delirme korkusu ve kendini kaybetme korkusu yaşatır.

Panik atak ölümcül bir hastalık değildir. Kişilere ölümün habercisi gibi gelen bu duyumlar, aslında sadece panik atak belirtisidir. Yani kişi panik atak geçirirken nefessiz kalmayacak ya da kalbi durmayacak. Kişinin bu denli ölüm korkusu yaşamasının sebebi, bu belirtilerden dolayı aşırı kaygılanıp dehşete kapılmasıdır.

Nasıl kurtuluruz?

Panik ataktan kurtulmanın en önemli şartı algıyı değiştirmektir. Kişiler panik atak esnasında “Ölüyorum,’’ algısı yerine ‘’Bu sadece panik atak nöbeti birazdan geçecek,”

algısını yerleştirmelidir. Ölüm düşüncesine kapılırsanız daha çok paniklersiniz, panikledikçe de belirtileri daha fazla görür, daha fazla ölüm korkusu yaşarsınız. Bu döngüye esir olmayın.

Bazı kişiler yılda 1-2 defa atak geçirirken bazıları günde 1-2 defa geçirir. Panik atak geçirme sıklığı kişiden kişiye değişir çünkü panik atak ve beklenti anksiyetesi doğru orantıda ilerler. Yani kişiler panik atağın gelmesini beklememelidir. Beklentiye girmek, tetiklemektir. Kişi panik atağı bekleyerek atağı daha fazla çağırır. Ne kadar çok panik atak gelecek endişesi yaşanır da atak beklenirse, atağın gelme sıklığı da bir o kadar artar. Bırakın gelsin ucunda ölüm yok ya…

İlaçlarla atağı bastırmayın. Sizin ihtiyacınız olan atağın geçici olarak bastırılması değildir, ataktan tamamen kurtulmaktır. Bu yüzden sadece ilaç kullanmak geçici bir yöntemdir. Asıl yapılması gereken bilişi değiştirmektir.

Panik atak korkusunun sosyal hayatınızı etkilemesine izin vermeyin. Ya dışarıda atak gelirse diye korkup kendinizi sınırlamayın. Bırakın gelsin, nasıl olsa birazdan geçecek…

Yaşam kalitenizin artması için panik ataktan korkmayın, üstesinden gelin. Unutmayın siz panik atak nöbetlerinin yarattığı ölüm hissini defalarca yaşadınız ama ölmediniz. Artık daha güçlüsünüz üstesinden gelebilirsiniz.

 

Saddak Psikolog Hizmetleri / Mersin

Paylaş:

Etiketler

panik atakpanik atak belirtileri

Hesaplamalar

BKI (BMI) Nedir? Nasıl Hesaplanır?

BKI(BMI) bir diğer ifade ile beden kitle indeksi, kişilerin sahip oldukları boy uzunluğu ile kilolarının orantılı olup olmadığını ifade eder. Bu hesaplamada genellikle cinsiyet çok önemli bir faktör olmaz iken, kişilerin boy uzunluklarını doğru bir şekilde bilmeleri son derece önemlidir.

İdeal Kilo Hesaplama Cetveli

İdeal kilo, yalnızca fit bir vücuda sahip olmak için değil aynı zamanda iç organların fonksiyonlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirebilmesi açısından da oldukça önemlidir. İdeal kilo, kişilerin birtakım verilerini kullanarak ulaşması gereken maksimum kiloyu temsil eder.

İdeal Bel ve Kalça Oranı Hesaplama

Bel ve kalça oranının kadınlarda 0,8, erkeklerde ise 1,0 değerinden yüksek olmaması gerekir. Bu değerlerin üzerinde olması durumunda ise, profesyonel bir destek alarak sağlıklı beden ölçülerine ve kiloya ulaşılması hedeflenmelidir. Ölçümler sonrasında elde edilen değerlerin oranına göre istenilen sonuçlara ulaşılır.

Günlük Kalori Miktarı Hesaplama

Günlük alınması gereken enerji miktarından daha az miktarda enerji alınması, kişilerin gün içerisinde halsiz ve bitkin düşmesine sebep olabilir. Genellikle daha az kalori alınması durumunda daha hızlı kilo verilebilir gibi bir düşünce olsa da, bu durum son derece yanlıştır.

Bazal Metabolizma Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bazal metabolizma; kişinin 12 saat aç kalması sonucunda, dinlenme anına geçtiği ilk anda vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için gereken enerjiyi ifade eder.

Kalori IQ’nuz kaç?

Sizin için hazırladığımız kalori testi ile kalori IQ’nuz kaç hemen öğrenin. Kalori IQ’nuz kaç öğrenmek için hemen testi çözmeye başlayın!

Markalarımız

Saddak TV
Saddak Haber
Saddak Medya
Saddak Medikal
Saddak Organik
Saddak Dergi
Saddak Danışmanlık
Saddak Psikoloji
Saddak Beslenme
Saddak Web
Bankalar ve Ödeme Bankalar ve Ödeme